Find a Dance

Simple Search

Advanced Search

Proximity Search

Help Home

Simple Search

Advanced Search





















Proximity Search



miles    

Help

Case. Searches are not case insensitive. Barn is the same as barn.

Include as little information as necessary to find the event that interests you. All your words must be found in the event listing.

Caller or cuer name. The database has last names but not always first names.

Level. Recognized event levels are: Newer, Mainstream, Plus, A1, A2, C1, C2, C3A, C3, and C4. An event is considered a match if it matches any of the levels you specify.

Click anywhere on an entry to see more information.

More

 

Calendar Web Sites

Challenge clubs, round dance cuers, association calendars, festivals.

 

Show all events

Show all the dances at all levels and locations, 2017–2021.

2017

Oct 19–21
2017

Oct 19–21, 2017

Texas Advanced and Challenge Square Dance Convention,
Paris, TX

Program: A2, C1, C2, C3A

Red River Valley Fair Grounds, 570 E Center St, Paris, TX [MAP]

Oct 20
2017

Oct 20, 2017

Farmers and Farmerettes,
Newark, CA

Program: Plus, Rounds

Newark Pavillion, 6430 Thornton, Newark, CA [MAP]

Oct 20
2017
logo

Oct 20, 2017

PACE So-Cal,
C4, Linda Kendall, Manhattan Beach, CA

Program: C4

Shaw's, 123 S. Meadows Ave, Manhattan Beach, CA [MAP]

Oct 20
2017

Oct 20, 2017

Advanced Squares of Fremont,
Eric Henerlau, Fremont, CA

Program: A2, Rounds

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street- Fremont CA [MAP]

Oct 20–22
2017

Oct 20–22, 2017

Autumn Spectacular,
Phase 4-6, Curt and Tammy Worlock, Woodburn, OR

Program: Rounds

Heritage Elementary School, 440 Parr Road, Woodburn, OR [MAP]

Oct 20–22
2017

Oct 20–22, 2017

Missouri State Festival,
Lebanon, MO

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Cowan Civic Center, 500 Elm Street, Lebanon, MO [MAP]

Oct 21
2017

Oct 21, 2017

Martinez Swingers Anniversary Dance,
Martinez, CA

Program: Plus, Rounds

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Oct 21
2017

Oct 21, 2017

SCVSDA General Dance,
Palo Alto, CA

Program: General Dance Program

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Oct 21
2017
logo

Oct 21, 2017

PACE So-Cal,
C3, Linda Kendall, Temple City, CA

Program: C3B

Temple City Women's Hall, 9704 Woodruff Ave, Temple City, CA [MAP]

Oct 22
2017
logo

Oct 22, 2017

PACE So-Cal,
C2-C3A, Linda Kendall, Westminster, CA

Program: A1, C2

Mel's Dance Hall, 5946 Westminster Ave, Westminster, CA [MAP]

Oct 26
2017

Oct 26, 2017

Lucky Steppers Halloween Hoedown,
Mike Luna, La Selva Beach, CA

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Cuer: Sue and Phil Harris

Oct 27–29
2017

Oct 27–29, 2017

ASDSC Harvest Hoedown,
Yuba City, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Yuba-Sutter Fairgrounds, 442 Franklin Ave, Yuba City, CA [MAP]

Callers: Ray Brendzy, Bobby Poyner, Charlie Robertson, Matt Worley

Cuer: MaryAnn Callahan and Craig Cowen

Oct 27–28
2017

Oct 27–28, 2017

Capital Caper Weekend,
Steve and Irene Bradt, Ottawa, ON

Program: Rounds

Parkdale United Church, 429 Parkdale Avenue, Ottawa, ON [MAP]

Oct 27–28
2017

Oct 27–28, 2017

Maritime Square and Round Dance Convention,
Charlottetown, PE

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, A2, Rounds

Rodd Hotels & Resorts, 75 Kent Street, Charlottetown, PE [MAP]

Oct 27–28
2017

Oct 27–28, 2017

RMTCA Harvest Ball,
TJ and Bruce Chadd, Salt Lake City, UT

Program: Rounds

10th East Senior Center, 237 South 10th East, Salt Lake City, Utah [MAP]

Nov 3–4
2017

Nov 3–4, 2017

NUSDA Square-A-Rama,
Farmington, UT

Program: Mainstream, Plus, A1, A2, Rounds

Legacy Events Center (Davis County Fairgrounds), 151 S 1100 W, Farmington, UT [MAP]

Nov 3–5
2017

Nov 3–5, 2017

Indiana State Convention,
French Lick, IN

Program: Mainstream, Plus, Rounds

French Lick Resort and Casino, 8670 IN-56, French Lick, IN [MAP]

Nov 3–5
2017

Nov 3–5, 2017

Fiesta de la Cuadrilla,
San Diego, CA

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, Rounds

Balboa Park, 2150 Pan American Road West, San Diego, CA [MAP]

Callers: Don Moger, Eric Henerlau, Pat Carnathan

Cuers: Sharon and Casey Parker, Rey and Sherry Garza

Nov 3–5
2017

Nov 3–5, 2017

November Magic Power Plus Weekend,
Jet Roberts, Kip Garvey, Plymouth, CA

Program: Plus, Rounds

Far Horizons 49er Village RV Resort, 18265 Highway 49, Plymouth, CA [MAP]

Cuers: MaryAnn Callahan and Craig Cowen

Nov 3–5
2017

Nov 3–5, 2017

C1 Dance Weekend,
Triangle Squares, Tim Crawford, Joachim Rühenbeck, Siegen, Germany

Program: C1

Haus Patmos, Patmosweg 60, 57078 Siegen, Germany [MAP]

Nov 3
2017

Nov 3, 2017

Delta Squares,
Newer Dancer, Mike Amell, Oakley, CA

Program: Newer Dancer

Laurel Elementary School, 1141 Laurel Road, Oakley, CA [MAP]

Nov 3–4
2017

Nov 3–4, 2017

CRDA Gala,
Greeley, CO

Program: Rounds

University of Northern Colorado, 2101 10th Ave., Greeley, CO [MAP]

Cuers: Curt and Tammy Worlock, Karen and Ed Gloodt, Doug and Leslie Dodge

Nov 3–5
2017

Nov 3–5, 2017

Gothenburg C3,
Thomas Bernhed, Mats Bjorkman, Gothenburg, Sweden

Program: C3B

Nordiska Folkhögskolan Kungälv, Olof Palmes väg 1, 442 31 Kungälv, Sweden [MAP]

Nov 4
2017

Nov 4, 2017

Premier Squares,
A2, Romney Tannehill, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Nov 4–5
2017

Nov 4–5, 2017

Trailblazers,
A2-C3A, Todd Fellegy, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Nov 4–6
2017
logo

Nov 4–6, 2017

Cook's Barn,
C3, Rob French and CJ Smith, Orangevale, CA

Program: C3B

Cook's Barn, 9054 Eden Oaks Ave, Orangevale, CA [MAP]

Nov 4
2017

Nov 4, 2017

Farmers and Farmerettes Hoedown,
Lawrence Johnstone, Fremont, CA

Program: Plus, Rounds

Walters Jr. High School, 39600 Logan Drive, Fremont, CA [MAP]

Cuer: Bob Ensten

Nov 9–12
2017

Nov 9–12, 2017

Riverside Square and Round Dance Festival,
Indio, CA

Program: Mainstream, Plus, A1, A2, C1, Rounds

National Date Festival Fairgrounds, 46350 Arabia Street, Indio, CA [MAP]

Nov 10
2017
logo

Nov 10, 2017

PACE Norcal,
A2, Ett McAtee, Palo Alto, CA

Program: A2

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Nov 11
2017
logo

Nov 11, 2017

PACE Norcal,
C1, Ett McAtee, Belmont, CA

Program: C1

Good Shepherd Episcopal Church, 1300 Fifth Avenue, Belmont, CA [MAP]

Nov 11–12
2017

Nov 11–12, 2017

Phantom Squares,
Carl McCullogh, Canoga Park, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

Nov 11
2017

Nov 11, 2017

SCVSDA General Dance,
Rich Reel, Palo Alto, CA

Program: General Dance Program

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Nov 11
2017

Nov 11, 2017

Swinging 21ers Benefit Hoedown,
Fremont, CA

Program: Plus, Rounds

Elks Lodge, 38991 Farwell Drive, Fremont [MAP]

Callers: Jay Henderson, the Ghost Riders band

Cuer: Barbara-Lynn Smith

Nov 12
2017
logo

Nov 12, 2017

PACE Norcal,
C3A-B, Ett McAtee, Concord, CA

Program: C3A, C3B

The Dance Connection, 2956 Treat Blvd., Concord, CA [MAP]

Nov 17
2017

Nov 17, 2017

Advanced Squares of Fremont,
Rod Shuping, Fremont, CA

Program: A2, Rounds

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street- Fremont CA [MAP]

Nov 17–19
2017

Nov 17–19, 2017

Fall Fling by the Sea,
Garibaldi, OR

Program: Rounds

City Hall Building, 107 6th St, Garibaldi, OR [MAP]

Cuers: Randy and Marie Preskitt, Randy Lewis and Debbie Olson

Nov 18
2017

Nov 18, 2017

Sunnyvale Squares Cactus Jack,
Jim Osborne, San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

John Muir Middle School, 1260 Branham Lane, San Jose, CA [MAP]

Nov 18
2017

Nov 18, 2017

Super Saturday,
Curt and Tammy Worlock, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

Nov 24–26
2017
logo

Nov 24–26, 2017

PACE Extravaganza,
C1-C4, Ceder, Bryant, Jedlicka, Curtis, Visalia, CA

Program: C1, C2, C3A, C3B, C4

Visalia Convention Center, 300 South Court, Visalia, CA [MAP]

Callers: Geo Jedlicka, Saundra Bryant, Sue Curtis, Vic Ceder

Nov 24–26
2017

Nov 24–26, 2017

Pear Steppers Fall Frolic,
Johnny Preston, Hollister, CA

Program: A2, Rounds

Casa De Fruta, 10031 Pacheco Pass, Hollister, CA [MAP]

Cuer: Maryann Callahan

Nov 24–26
2017

Nov 24–26, 2017

Pingvinerna,
November Dance, Ian McConnell, Molndal, Sweden

Program: C1, C2, C3A

Delbancogatan 10, 431 35 Mölndal, Sweden [MAP]

Nov 24–26
2017

Nov 24–26, 2017

Harvest Holiday Festival,
Jim and Bobbie Childers, Dallas, TX

Program: Rounds

Sokol Hall Athletic Center, 7448 Greenville Avenue, Dallas, TX [MAP]

Nov 24–26
2017

Nov 24–26, 2017

A1 Dance Weekend,
Triangle Squares, Sören Lindergaard, Joachim Rühenbeck, Siegen, Germany

Program: A1

Haus Patmos, Patmosweg 60, 57078 Siegen, Germany [MAP]

Nov 25–26
2017

Nov 25–26, 2017

November Dance,
Jesper Wilhelmsson, C1-C3, Stockholm, Sweden

Program: C1, C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Dec 1
2017

Dec 1, 2017

Martinez Swingers,
Sept. Class Level, Martinez, CA

Program: Newer Dancer

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Dec 2
2017

Dec 2, 2017

CPSD Snow Flake Ball,
Newer Dancer Hoedown, San Jose, CA

Program: Newer Dancer, Rounds

Camden Community Center, 3369 Union Ave., San Jose, CA [MAP]

Dec 2–3
2017

Dec 2–3, 2017

Importers,
C4, Lynette Bellini, Deerfield, IL

Program: C3B, C4

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

Dec 2–3
2017

Dec 2–3, 2017

Trailblazers,
A2-C3A, Sandie Bryant, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Dec 2
2017

Dec 2, 2017

CPSD Snowflake Ball Newer Dancer Hoedown (September level),
San Jose, CA

Program: Newer Dancer

Camden Community Center, 3369 Union Avenue, San Jose, CA [MAP]

Dec 2
2017

Dec 2, 2017

Premier Squares,
A2, Mike Haworth, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Dec 4–7
2017

Dec 4–7, 2017

How to Dance Boot Camp,
Curt and Tammy Worlock, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

Dec 8–12
2017

Dec 8–12, 2017

Phantom Squares,
Ben Rubright, Canoga Park, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

Dec 8
2017

Dec 8, 2017

Advanced Squares of Fremont,
Bob Baier, Fremont, CA

Program: A2, Rounds

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street- Fremont CA [MAP]

Dec 9–10
2017

Dec 9–10, 2017

Stuart Bunch,
C3, David Heffron, Port Charlotte, FL

Program: C3B

Temple Shalom, 23190 Utica, Port Charlotte, FL [MAP]

Dec 11
2017

Dec 11, 2017

Super Monday Christmas Party,
Curt an Tammy Worlock, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

Dec 14
2017

Dec 14, 2017

Lucky Steppers Salvation Army Toy Dance,
La Selva Beach, CA

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Callers: Tork Clark, James Thompson, Mike Luna

Cuer: Sue and Phil Harris

Dec 16
2017

Dec 16, 2017

Ranchero Squares,
Bob Baier, Fremont, CA

Program: Plus, Rounds

Walters Jr. High School, 39600 Logan Drive, Fremont, CA [MAP]

Dec 16
2017

Dec 16, 2017

SCVSDA General Dance,
Rich Hampton, Los Altos, CA

Program: General Dance Program

Loyola School, 770 Berry Avenue, Los Altos [MAP]

Dec 19
2017

Dec 19, 2017

Sage Stompers Christmas Hoedown,
Seaside, CA

Program: Plus, Rounds

Oldemeyer Center, 986 Hilby Avenue, Seaside, CA [MAP]

Callers: Mike Luna, Rich Geirman, Andy Shore, Keith Brown, James Thompson

Dec 29–31
2017

Dec 29–31, 2017

New Year's Weekend,
Worlock, Preskitt, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

Dec 31–Jan 1
2017

Dec 31–Jan 1, 2017

9th Annual New Year's Gala,
Montoursville, PA

Program: Rounds

http://rivervalleydance.com/

Cuers: Frank Hartzel, Carla Eilenfeld, plus others

2018

Jan 5–7
2018

Jan 5–7, 2018

Pingvinerna,
Trettondansen, Ross Howell, Thomas Bernhed, Molndal, Sweden

Program: C1, C2, C3A, C3B

Delbancogatan 10, 431 35 Mölndal, Sweden [MAP]

Jan 6–7
2018

Jan 6–7, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, Bronc Wise, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Jan 6
2018

Jan 6, 2018

Premier Squares,
A2, David Mee, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Jan 6–7
2018

Jan 6–7, 2018

Stuart Bunch,
C3, Vic Ceder, Port Charlotte, FL

Program: C3B

Temple Shalom, 23190 Utica, Port Charlotte, FL [MAP]

Jan 12–14
2018

Jan 12–14, 2018

Southern Stars Festival,
Worlock, Johnson, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

Jan 12–14
2018

Jan 12–14, 2018

Phantom Squares,
Rob French, Canoga Park, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

Jan 12
2018
logo

Jan 12, 2018

PACE Norcal,
A2, Ben Rubright, Palo Alto, CA

Program: A2

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Jan 13–14
2018

Jan 13–14, 2018

January Dance,
Thomas Bernhed, C2-C3, Stockholm, Sweden

Program: C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Jan 13
2018

Jan 13, 2018

SCVSDA General Dance,
Palo Alto, CA

Program: General Dance Program

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Jan 14
2018
logo

Jan 14, 2018

PACE Norcal,
C3A-C3B, Ben Rubright, Concord, CA

Program: C3A, C3B

The Dance Connection, 2956 Treat Blvd., Concord, CA [MAP]

Jan 19–20
2018

Jan 19–20, 2018

January Jewel,
Karen and Ed Gloodt, Shreveport, LA

Program: Rounds

Christ United Methodist Church, 1204 Crabapple Drive, Shreveport, LA [MAP]

Jan 19–21
2018

Jan 19–21, 2018

CSCTA Convention,
Dubina, Czechia

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, A2, C1

Základní škola, Františka Formana 268/45, 700 30 Ostrava-jih-Dubina, Czechia [MAP]

Jan 19–21
2018

Jan 19–21, 2018

38th Annual Winter Festival,
King City, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Salinas Valley Fairgrounds, 625 Division St, King City, CA [MAP]

Callers: Jerry Story, Bob Baier, Tony Oxendine, Michael Kellogg, Eric Henerlau

Cuers: Sharon and Casey Parker, Milo and Cinda Molitoris

Jan 19–21
2018

Jan 19–21, 2018

Tucson Square Dance Festival,
Tucson, AZ

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

St. Paul’s United Methodist Church, 8051 E. Broadway Blvd. Tucson, AZ [MAP]

Jan 20–25
2018

Jan 20–25, 2018

Colossal Week,
Worlock, Shibata, Goss, Rumble, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

Cuers: Bill and Carol Goss, Kenji and Nobuko Shibata, Curt and Tammy Worlock, Ron Rumble

Jan 26–28
2018
logo

Jan 26–28, 2018

Cook's Barn,
A2, C2, C3A, Bill Haynes, Orangevale, CA

Program: A2, C2, C3A

Cook's Barn, 9054 Eden Oaks Ave, Orangevale, CA [MAP]

Jan 26–28
2018

Jan 26–28, 2018

Oregon Mid-Winter Festival,
Albany, OR

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Linn County Expo Center, 3700 Knox Butte Rd, Albany, OR [MAP]

Jan 27
2018

Jan 27, 2018

Martinez Swingers,
Black and White Ball, A2, Martinez, CA

Program: A2, Rounds

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Feb 1–3
2018

Feb 1–3, 2018

Aloha State Festival,
Honolulu, HI

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Ala Wai Palladium, 404 Kapahulu Ave #21451, Honolulu, HI [MAP]

Feb 2–5
2018

Feb 2–5, 2018

February Festival,
Kiyoshi Kikuchi, A2-C3, Stockholm, Sweden

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Feb 2–5
2018

Feb 2–5, 2018

Februarifestivalen,
Kiyoshi Kikuchi, A2-C3, Stockholm, Sweden

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Feb 2–4
2018

Feb 2–4, 2018

Cactus Capers,
Curt and Tammy Worlock, Mesa, AZ

Program: Rounds

Leisure World, 908 S. Power Rd., Mesa, AZ [MAP]

Feb 3–4
2018

Feb 3–4, 2018

Stuart Bunch,
C3, Todd Fellegy, Port Charlotte, FL

Program: C3B

Temple Shalom, 23190 Utica, Port Charlotte, FL [MAP]

Feb 3–4
2018

Feb 3–4, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, Bill Haynes, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Feb 3
2018

Feb 3, 2018

CPSD Hearts and Flowers Newer Dancer Hoedown (September level),
San Jose, CA

Program: Newer Dancer

Camden Community Center, 3369 Union Avenue, San Jose, CA [MAP]

Feb 3
2018

Feb 3, 2018

Premier Squares,
A2, Charlie Robertson, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Feb 9–11
2018

Feb 9–11, 2018

Yuma Square and Round Dance Festival,
Yuma, AZ

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Yuma Civic Center, 1440 Desert Hills Drive, Yuma, Arizona [MAP]

Feb 9
2018
logo

Feb 9, 2018

PACE Norcal,
A2, Vic Ceder, Palo Alto, CA

Program: A2

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Feb 9–11
2018

Feb 9–11, 2018

Yuma Square and Round Dance Festival,
Yuma, AZ

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Yuma Civic Center, 1440 Desert Hills Drive, Yuma, AZ [MAP]

Callers: Mike Seastrom, Justin Russell, Carsten Nielsen, Jerry Jestin

Cuers: Curt and Tammy Worlock, Kristine and Bruce Nelson

Feb 10–11
2018

Feb 10–11, 2018

Pingvinerna,
C1 Concept Dance, Ross Howell, Molndal, Sweden

Program: C1

Delbancogatan 10, 431 35 Mölndal, Sweden [MAP]

Feb 11
2018
logo

Feb 11, 2018

PACE Norcal,
C3A-C3B, Vic Ceder, Concord, CA

Program: C3A, C3B

The Dance Connection, 2956 Treat Blvd., Concord, CA [MAP]

Feb 16–18
2018

Feb 16–18, 2018

Beach Ball 2018,
Garibaldi, OR

Program: Rounds

City Hall Building, 107 6th St, Garibaldi, OR [MAP]

Cuers: Randy and Marie Preskitt, Randy Lewis and Debbie Olson

Feb 17–20
2018

Feb 17–20, 2018

How to Dance Boot Camp,
Curt and Tammy Worlock, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

Feb 17
2018

Feb 17, 2018

SCVSDA General Dance,
Palo Alto, CA

Program: General Dance Program

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Feb 23–24
2018

Feb 23–24, 2018

TRDTA Round Dance Festival,
La Grange, TX

Program: Rounds

Randolph Recreation Center, 653 E. Pearl St., La Grange, TX [MAP]

Feb 23–24
2018

Feb 23–24, 2018

Windmill Dance,
Bredballe Dancers, Vejle, Denmark

Program: A1, A2, C1, C2

DGI-Huset, Willy Sørensens Plads 5, 7100 Vejle [MAP]

Callers: Paul Bristow, Bronc Wise

Feb 23
2018

Feb 23, 2018

Martinez Swingers,
Newer Dancer Hoedown, Bert Swerer, Martinez, CA

Program: Newer Dancer

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Feb 23–24
2018

Feb 23–24, 2018

Florida State Convention,
Daytona Beach, FL

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Daytona Beach Ocean Center, 101 N Atlantic Ave., Daytona Beach, FL [MAP]

Feb 24–25
2018

Feb 24–25, 2018

Carolina Jubilee of Rounds,
Curt and Tammy Worlock, West Columbia, SC

Program: Rounds

Hugh Dimmery Memorial Center, 680 Cherokee Lane, West Columbia, SC [MAP]

Feb 24–25
2018

Feb 24–25, 2018

Stuart Bunch,
C3, Ben Rubright, Port Charlotte, FL

Program: C3B

Temple Shalom, 23190 Utica, Port Charlotte, FL [MAP]

Mar 2–3
2018

Mar 2–3, 2018

Wing Ding,
Merced, CA

Program: Mainstream, Plus, A1, A2, Rounds

Merced County Fairgrounds, 900 Martin Luther King Jr Way, Merced, CA [MAP]

Mar 2–3
2018

Mar 2–3, 2018

Grand Canyon State Festival,
Phoenix, AZ

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Osborn Middle School, 1102 W. Highland, Phoenix, AZ [MAP]

Mar 3
2018

Mar 3, 2018

Premier Squares,
A2, Romney Tannehill, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Mar 3–4
2018

Mar 3–4, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, Anne Uebelacker, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Mar 9–11
2018

Mar 9–11, 2018

Phantom Squares,
Sandie Bryant, Canoga Park, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

Mar 9–11
2018

Mar 9–11, 2018

Pear Steppers Los Banos Delight,
Jerry Story, Jet Roberts, Los Banos, CA

Program: A2, C1, Rounds

Merced County Fairgrounds, F and 4th Streets, Los Banos, CA [MAP]

Cuer: Sharon and Casey Parker

Mar 9–11
2018

Mar 9–11, 2018

Western Airport Festival,
Mölnlycke, Sweden

Program: Mainstream, Plus, A1, A2, C1, C2

Djupedalsskolan Härryda Väster, Rullstensvägen 1, 435 41 Mölnlycke, Sweden [MAP]

Mar 9
2018
logo

Mar 9, 2018

PACE Norcal,
A2, Caller TBA, Palo Alto, CA

Program: A2

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Mar 10–11
2018

Mar 10–11, 2018

Stuart Bunch,
C3, John Hughes, Port Charlotte, FL

Program: C3B

Temple Shalom, 23190 Utica, Port Charlotte, FL [MAP]

Mar 11
2018
logo

Mar 11, 2018

PACE Norcal,
C3A-C3B, Caller TBA, Concord, CA

Program: C3A, C3B

The Dance Connection, 2956 Treat Blvd., Concord, CA [MAP]

Mar 11
2018

Mar 11, 2018

SDCANC Callers St. Patrick's Dance,
San Pablo, CA

Program: Plus, Rounds

Rollingwood Recreation Center, 2395 Greenwood Drive, San Pablo, CA [MAP]

Mar 12
2018

Mar 12, 2018

Pingvinerna,
Bonus Dance, Ross Howell, Thomas Bernhed, Molndal, Sweden

Program: C3B

Delbancogatan 10, 431 35 Mölndal, Sweden [MAP]

Mar 16–18
2018

Mar 16–18, 2018

Bakersfield Fiesta,
Bakersfield, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Kern County Fairgrounds, 1142 South P Street, Bakersfield, CA [MAP]

Callers: Bronc Wise, Jerry Story, Mike Seastrom, Hunter Keller, Michael Kellogg

Cuers: Zena and Ernie Beaulieu, Kristine and Bruce Nelson, Mary and Bob Townsend-Manning

Mar 23–25
2018

Mar 23–25, 2018

C2 Weekend,
ACR Club, Ross Howell, Obertrubach, Germany

Program: C2

Arbeitnehmerbildungs und Begegnungszentrum, Pfarrer-Grieb-Weg 26, 91286 Obertrubach [MAP]

Mar 23–25
2018

Mar 23–25, 2018

San Diego Round Dance Festival,
San Diego, CA

Program: Rounds

Balboa Park Club and Recital Hall, 2150 Pan American Road West, San Diego, CA [MAP]

Cuers: Michael & Regina Schmidt - Germany Richard Lamberty & Alise Halbert - Florida & California

Mar 23
2018

Mar 23, 2018

SCVSDA A-2 Dance,
Palo Alto, CA

Program: A2

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Mar 23–25
2018

Mar 23–25, 2018

March Memories,
Worlock, Johnson, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

Mar 24–25
2018
logo

Mar 24–25, 2018

Cook's Barn,
C3B, Ben Rubright, Orangevale, CA

Program: C3B

Cook's Barn, 9054 Eden Oaks Ave, Orangevale, CA [MAP]

Mar 24
2018

Mar 24, 2018

SCVSDA General Dance,
Palo Alto, CA

Program: General Dance Program

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Mar 28–30
2018

Mar 28–30, 2018

Påskedans,
Østjysk Square Dance Club, Brovst, Denmark

Program: A2, C1, C2

Tranum Strand, Strandvejen 83, 9460 Brovst [MAP]

Mar 29–Apr 2
2018

Mar 29–Apr 2, 2018

Easter Dance,
Percolators, Plon, Germany

Program: A2, C1, C2

Ev. Jugendbildungsstä e Koppelsberg, Koppelsberg 12, 24306 Plön, Germany [MAP]

Callers: Anne Uebelacker, Bjorn Andersson, Ron Libby

Apr 6–8
2018

Apr 6–8, 2018

Swedish National Challenge Convention,
Plus to C3, Lerum, Sweden

Program: Plus, A1, A2, C1, C2, C3A, C3B

Dergårdsgymnasiet, Alingsåsvägen 9, 443 35 Lerum, Sweden [MAP]

Callers: Ross Howell, David Heffron, Thomas Bernhed

Apr 6
2018
logo

Apr 6, 2018

PACE Norcal,
A2, Linda Kendall, Palo Alto, CA

Program: A2

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Apr 7
2018

Apr 7, 2018

Premier Squares,
A2, Mike Seastrtom, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Apr 7–8
2018

Apr 7–8, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, Rob French, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Apr 7–8
2018

Apr 7–8, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, Rob French, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Apr 8
2018
logo

Apr 8, 2018

PACE Norcal,
C3A-C3B, Linda Kendall, Concord, CA

Program: C3A, C3B

The Dance Connection, 2956 Treat Blvd., Concord, CA [MAP]

Apr 13–15
2018

Apr 13–15, 2018

ORDA,
Phase 3-5, George and Pam Hurd, Ardmore, OK

Program: Rounds

Lake Murray Lodge, 3323 Lodge Rd, Ardmore, OK [MAP]

Apr 19–22
2018

Apr 19–22, 2018

California State Convention,
Yuba City, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, C2, C3A, C3B, Rounds

Yuba-Sutter Fairgrounds, 442 Franklin Ave., Yuba City, CA [MAP]

Callers: Eric Henerlau, Lottie Ainsworth, Darryl Lipscomb, Jerry Story, Rob French

Cuers: Gus and Lynn DeFore, Rey and Sherry Garza

Apr 20–22
2018

Apr 20–22, 2018

Spring Round A Rama,
Curt and Tammy Worlock, Dundalk, MD

Program: Rounds

Wise Avenue Firehouse, 214 Wise Avenue, Dundalk, MD [MAP]

Apr 27–28
2018

Apr 27–28, 2018

South Carolina State Convention,
Columbia, SC

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Columbia Metropolitan Convention Center, 1101 Lincoln Street, Columbia, SC [MAP]

Apr 28
2018

Apr 28, 2018

El Camino Reelers Walk and Dodge into Spring,
Palo Alto, CA

Program: Mainstream, Plus

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

May 4–6
2018

May 4–6, 2018

Unconventional May Dance,
Bratislava, Slovakia

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, A1, A2, C1, Rounds

Zakladna skola, Tupolevova 20, 851 01 Bratislava-Petržalka, Slovakia [MAP]

May 4
2018
logo

May 4, 2018

PACE Norcal,
A2, Barry Clasper, Palo Alto, CA

Program: A2

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

May 5
2018

May 5, 2018

CPSD Butterfly Ball Newer Dancer Hoedown (January level),
San Jose, CA

Program: Newer Dancer

Camden Community Center, 3369 Union Avenue, San Jose, CA [MAP]

May 5–6
2018

May 5–6, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, John Marshall, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

May 5
2018

May 5, 2018

Premier Squares,
A2, Rod Shuping, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

May 6
2018
logo

May 6, 2018

PACE Norcal,
C3A-C3B, Barry Clasper, Concord, CA

Program: C3A, C3B

The Dance Connection, 2956 Treat Blvd., Concord, CA [MAP]

May 11–13
2018

May 11–13, 2018

Silver State Square and Round Dance Festival,
Reno, NV

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Circus Circus Hotel and Casino, 500 N Sierra St, Reno, NV [MAP]

Callers: Bob Baier, Gary Shoemake, Buddy Weaver

Cuer: Ski and Kay Kurczewski

May 17–19
2018

May 17–19, 2018

Virginia State Convention,
Hampton, VA

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Crowne Plaza Hampton-Marina, 700 Settlers Landing Rd, Hampton, VA [MAP]

May 18–20
2018

May 18–20, 2018

New Mexico State Festival,
Truth or Consequences, NM

Program: Mainstream, Plus, Rounds

T Or C Convention Visitor, 400 W 4th St, Truth or Consequences, NM [MAP]

May 18–20
2018

May 18–20, 2018

Okoboji Spring Fling,
Spirit Lake, IA

Program: Plus, Rounds

Cutty's Okoboji Resort Club, 1528 Hwy 86, Spirit Lake, IA [MAP]

Callers: Mike Hogan, Jerry Junck, Dan and Allison Drumheller

May 25–27
2018

May 25–27, 2018

NCSDA Golden State Round Up,
Lodi, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Grape Festival Event Center, 413 E. Lockford Street, Lodi, CA [MAP]

Callers: Dee Dee Dougherty, Pat Carnathan, Vic Kaaria, Jack Pladdys

Cuer: Randy and Marie Preskitt

May 25–27
2018

May 25–27, 2018

ECTA Round Dance Festival,
Pfalz, Germany

Program: Rounds

Robert Schumann Schule, Ziegelhofweg 16, 67227 Frankenthal (Pfalz), Germany [MAP]

May 25–28
2018

May 25–28, 2018

Montana State Festival,
Ronan, MT

Program: Mainstream, Plus, A1, Rounds

Ronan Communty Center, 300 3rd Ave. NW, Ronan, MT [MAP]

May 31–Jun 3
2018

May 31–Jun 3, 2018

Texas State Festival,
Tyler, TX

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Harvey Convention Center, 2000 W. Front St., Tyler, TX [MAP]

May 31–Jun 3
2018

May 31–Jun 3, 2018

C1 Weekend with C2,
ACR Club, Eric Henerlau, Obertrubach, Germany

Program: C1

Arbeitnehmerbildungs und Begegnungszentrum, Pfarrer-Grieb-Weg 26, 91286 Obertrubach [MAP]

Jun 1–2
2018

Jun 1–2, 2018

Kansas State Convention,
Salina, KS

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Bicentennial Center, 800 The Midway, Salina, KS [MAP]

Jun 1–3
2018

Jun 1–3, 2018

Western Ontario Round Dance Weekend,
Curt and Tammy Worlock, London, ON

Program: Rounds

Mother Teresa School, 1065 Sunningdale Rd. E, London, ON [MAP]

Jun 1–3
2018
logo

Jun 1–3, 2018

Cook's Barn,
A2, C1, C2, Ray Brendzy, Orangevale, CA

Program: A1, C1, C2

Cook's Barn, 9054 Eden Oaks Ave, Orangevale, CA [MAP]

Jun 2
2018

Jun 2, 2018

Rainbow Dance,
Rainbow Strollers, Hertogenbosch, Netherlands

Program: Mainstream, Plus, A1, Rounds

Sociaal Cultureel Centrum De Helftheuvel, Helftheuvelpassage 115, 5224 AC 's-Hertogenbosch, Netherlands [MAP]

Jun 2
2018

Jun 2, 2018

Premier Squares,
A2, David Heffron, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Jun 2
2018

Jun 2, 2018

Ice Cream Fling Thing,
Bows and Beaus, San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

John Muir Middle School, 1260 Branham Lane, San Jose [MAP]

Jun 2–3
2018

Jun 2–3, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, David Heffron, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Jun 8–10
2018

Jun 8–10, 2018

Phantom Squares,
Vic Ceder, Canoga Park, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

Jun 8–10
2018

Jun 8–10, 2018

Danish Convention,
Ikast, Denmark

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, A1, A2, C1

Hyldgårdsskolen, Hyldgårds Alle 9, DK 7430, Ikast [MAP]

Callers: Ken Ritucci, James Wyatt, Robert Milestadt, Freddie Ekblad, Soren Lindergaard, Carsten Toldbod, Mads Nielsen

Jun 8
2018
logo

Jun 8, 2018

PACE Norcal,
A2, Sandie Bryant, Palo Alto, CA

Program: A2

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Jun 10
2018
logo

Jun 10, 2018

PACE Norcal,
C3A-C3B, Sandie Bryant, Concord, CA

Program: C3A, C3B

The Dance Connection, 2956 Treat Blvd., Concord, CA [MAP]

Jun 15–17
2018

Jun 15–17, 2018

A2 Weekend,
ACR Club, Vic Ceder, Obertrubach, Germany

Program: A2

Arbeitnehmerbildungs und Begegnungszentrum, Pfarrer-Grieb-Weg 26, 91286 Obertrubach [MAP]

Jun 18
2018

Jun 18, 2018

Lucky Steppers Slab Dance,
Mike Luna, Sue Harris, Ben Lomond, CA

Program: Plus, Rounds

The Slab, 9525 Mill Street, Ben Lomond, CA [MAP]

Jun 20–23
2018

Jun 20–23, 2018

Academy for Advanced and Challenge Enthusiasts (AACE),
Fort Wayne, IN

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B, C4

Grand Wayne Convention Center, 120 W. Jefferson Blvd, Fort Wayne, IN [MAP]

Jun 20–23
2018

Jun 20–23, 2018

AACE A-2 thru C-4,
Fort Wayne, IN

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B, C4

Grand Wayne Convention Center, 120 W Jefferson Blvd, Fort Wayne, IN [MAP]

Callers: Sandie Bryant, Vic Ceder, Barry Clasper, Todd Fellegy, Anne Uebelacker, Dave Heffron, Ross Howell, Ben Rubright

Jun 27–30
2018

Jun 27–30, 2018

67th National Square Dance Convention,
Kansas City, MO

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Kansas City Convention Center, 301 W 13th St, Kansas City, MO [MAP]

Jun 27–30
2018

Jun 27–30, 2018

National Square Dance Convention,
Kansas City, MO

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Marriott Muehlebach Downtown, 1213 Wyandotte, Kansas City, MO [MAP]

Jul 4–7
2018

Jul 4–7, 2018

Circle Back to Seattle,
IAGSDC Convention, Seattle, WA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, C2, C3A, C3B, C4

Sheraton Seattle Hotel, 1400 6th Avenue, Seattle, WA [MAP]

Jul 4–7
2018

Jul 4–7, 2018

IAGSDC Convention,
Circle Back to Seattle, Seattle, WA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, C2, C3A

Sheraton Seattle Hotel, 1400 6th Avenue, Seattle, WA [MAP]

Callers: Anne Uebelacker, Barry Clasper, Gary Monday, Joe Uebelacker, Kris Jensen, Michael Kellogg, Ross Howell, Sandie Bryant, Todd Fellegy, Vic Ceder, Bill Eyler, Ett McAtee, Harlan Kerr

Jul 5–8
2018

Jul 5–8, 2018

Alaska State Festival,
Palmer, AK

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Palmer State Fairgrounds, 2075 Glenn Hwy, Palmer, AK [MAP]

Jul 6
2018

Jul 6, 2018

Farmers and Farmerettes,
Newark, CA

Program: Plus, Rounds

Newark Pavillion, 6430 Thornton, Newark, CA [MAP]

Jul 7–8
2018

Jul 7–8, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, Tim Ploch, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Jul 7
2018

Jul 7, 2018

Premier Squares,
A2, Caller TBA, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Jul 11–14
2018

Jul 11–14, 2018

ICBDA Convention,
Rounds, Phase 3-6, Tulsa, OK

Program: Rounds

Renaissance Hotel, 6808 S 107th E Ave, Tulsa, OK [MAP]

Jul 14
2018

Jul 14, 2018

Lucky Steppers Slab Dance,
Ben Lomond, CA, Ben Lomond, CA

Program: Plus, Rounds

The Slab, 9525 Mill Street, Ben Lomond, CA [MAP]

Jul 14
2018

Jul 14, 2018

Farmers and Farmerettes Hoedown,
Rod Shuping, Fremont, CA

Program: Plus, Rounds

Walters Jr. High School, 39600 Logan Drive, Fremont, CA [MAP]

Cuer: Bob Ensten

Jul 14–22
2018

Jul 14–22, 2018

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, DK9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Todd Fellegy

Jul 19–21
2018

Jul 19–21, 2018

Canadian National Square and Round Dance Convention,
London, ON

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

London Convention Centre, 300 York St, London, ON [MAP]

Jul 20–22
2018

Jul 20–22, 2018

10th European Square Dance Convention,
Amsterdam, Netherlands

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, A1, A2, C1, C2, Rounds

Sportcentrum Ookmeer, Dokter Meurerlaan 7, 1067 SM Amsterdam, Netherlands [MAP]

Jul 20
2018

Jul 20, 2018

Martinez Swingers,
Newer Dancer Level, Bert Swerer, Martinez, CA

Program: Newer Dancer

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Jul 21
2018

Jul 21, 2018

CPSD Starlight Ball,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

Camden Community Center, 3369 Union Avenue, San Jose, CA [MAP]

Jul 21
2018

Jul 21, 2018

Roadrunners Anniversary Hoedown,
Steve Wey, San Mateo, CA

Program: Plus, Rounds

Beresford Recreation Center, 2720 Alameda de las Pulgas, San Mateo, CA [MAP]

Jul 28
2018

Jul 28, 2018

Lucky Steppers Slab Dance,
Ben Lomond, CA, Ben Lomond, CA

Program: Plus, Rounds

The Slab, 9525 Mill Street, Ben Lomond, CA [MAP]

Aug 4–5
2018

Aug 4–5, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, Bill Harrison, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Aug 4
2018

Aug 4, 2018

Premier Squares,
A2, Bill Harrison, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Aug 4
2018

Aug 4, 2018

El Camino Reelers Star Across Summer,
Palo Alto, CA

Program: Mainstream, Plus

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Aug 6–11
2018

Aug 6–11, 2018

Round A Rama Institute,
West Lafayette, IN

Program: Rounds

Purdue Memorial Union, 101 N Grant St, West Lafayette, IN [MAP]

Cuers: Curt and Tammy Worlock, Randy and Marie Preskitt, Bill and Carol Goss

Aug 11
2018

Aug 11, 2018

Lucky Steppers Slab Dance,
Ben Lomond, CA, Ben Lomond, CA

Program: Plus, Rounds

The Slab, 9525 Mill Street, Ben Lomond, CA [MAP]

Aug 18
2018

Aug 18, 2018

Martinez Swingers,
A1/A2, Martinez, CA

Program: A1, A2, Rounds

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Aug 25
2018

Aug 25, 2018

Lucky Steppers Slab Dance,
Ben Lomond, CA, Ben Lomond, CA

Program: Plus, Rounds

The Slab, 9525 Mill Street, Ben Lomond, CA [MAP]

Sep 1–2
2018

Sep 1–2, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, Barry Clasper, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Sep 7–9
2018

Sep 7–9, 2018

Phantom Squares,
Bronc Wise, Canoga Park, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

Sep 8
2018

Sep 8, 2018

Lucky Steppers Slab Dance,
Ben Lomond, CA, Ben Lomond, CA

Program: Plus, Rounds

The Slab, 9525 Mill Street, Ben Lomond, CA [MAP]

Sep 14–16
2018

Sep 14–16, 2018

SCVSDA Jubilee,
San Jose, CA

Program: General Dance Program, Mainstream, Plus, A2, C1, C2, Rounds

Hoover Middle School, 1635 Park Avenue, San Jose [MAP]

Sep 15
2018

Sep 15, 2018

Ranchero Squares,
Fremont, CA

Program: Plus, Rounds

Walters Jr. High School, 39600 Logan Drive, Fremont, CA [MAP]

Sep 21–23
2018

Sep 21–23, 2018

Diamond Square Dance Club,
C1-C3, Aalborg, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Byplanvejens Skole, Byplanvej 2, 9210 Aalborg, Denmark [MAP]

Callers: Ian McConnell, Bjorn Andersson

Sep 21–23
2018

Sep 21–23, 2018

Diamond Square Dance Club,
C1-C3, Aalborg, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Byplanvejens Skole, Byplanvej 2, 9210 Aalborg, Denmark [MAP]

Callers: Ian McConnell, Bjorn Andersson

Sep 22
2018

Sep 22, 2018

Stanford Quads Challenging Plus Hoedown,
Rob French, Palo Alto, CA

Program: Plus, Rounds

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Sep 22
2018

Sep 22, 2018

Elks 'n' Does,
Anniversary Hoedown, Alameda, CA

Program: Plus, Rounds

Alameda Elks, 2255 Santa Clara, Alameda, CA [MAP]

Sep 28–Oct 3
2018

Sep 28–Oct 3, 2018

European Round Dance Week,
Gerolfingen, Germany

Program: Rounds

Evangelischen Bildungszentrum Hesselberg, Hesselbergstraße 26, 91726 Gerolfingen, Germany [MAP]

Oct 6–7
2018

Oct 6–7, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, Darryl Lipscomb, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Oct 6
2018

Oct 6, 2018

Premier Squares,
A2, Darryl Lipscomb, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Oct 13
2018

Oct 13, 2018

Sage Stompers 62nd Anniversary Hoedown,
Seaside, CA

Program: Plus, Rounds

Oldemeyer Center, 986 Hilby Avenue, Seaside, CA [MAP]

Oct 19
2018

Oct 19, 2018

Farmers and Farmerettes,
Newark, CA

Program: Plus, Rounds

Newark Pavillion, 6430 Thornton, Newark, CA [MAP]

Oct 20
2018

Oct 20, 2018

Martinez Swingers Anniversary Dance,
Martinez, CA

Program: Plus, Rounds

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Oct 27
2018

Oct 27, 2018

El Camino Reelers Trade By Fall,
Palo Alto, CA

Program: Mainstream, Plus

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Nov 2
2018

Nov 2, 2018

Delta Squares,
Newer Dancer, Mike Amell, Oakley, CA

Program: Newer Dancer

Laurel Elementary School, 1141 Laurel Road, Oakley, CA [MAP]

Nov 2–4
2018
logo

Nov 2–4, 2018

Cook's Barn,
C3, Barry Clasper, Orangevale, CA

Program: C3B

Cook's Barn, 9054 Eden Oaks Ave, Orangevale, CA [MAP]

Nov 3
2018

Nov 3, 2018

Farmers and Farmerettes Hoedown,
Dan Nordbye, Fremont, CA

Program: Plus, Rounds

Walters Jr. High School, 39600 Logan Drive, Fremont, CA [MAP]

Cuer: Bob Ensten

Nov 3–4
2018

Nov 3–4, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, Todd Fellegy, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Nov 3
2018

Nov 3, 2018

Premier Squares,
A2, Todd Fellegy, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Dec 1
2018

Dec 1, 2018

CPSD Snowflake Ball Newer Dancer Hoedown (September level),
San Jose, CA

Program: Newer Dancer

Camden Community Center, 3369 Union Avenue, San Jose, CA [MAP]

Dec 1
2018

Dec 1, 2018

Premier Squares,
A2, Rick Hampton, Riverside, CA

Program: A2

Cowtown Dance Center, 15950 Van Buren Ave, Riverside, CA [MAP]

Dec 1–2
2018

Dec 1–2, 2018

Trailblazers,
A2-C3A, Sandie Bryant, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd., Westminster, CA [MAP]

Dec 7
2018

Dec 7, 2018

Martinez Swingers,
Sept. Class Level, Martinez, CA

Program: Newer Dancer

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Dec 15
2018

Dec 15, 2018

Ranchero Squares,
Bob Baier, Fremont, CA

Program: Plus, Rounds

Walters Jr. High School, 39600 Logan Drive, Fremont, CA [MAP]

Dec 27–2019 Jan 1
2018

Dec 27–2019 Jan 1, 2018

Celebration Dance,
Percolators, Plon, Germany

Program: C1, C2, C3A, C3B

Ev. Jugendbildungsstä e Koppelsberg, Koppelsberg 12, 24306 Plön, Germany [MAP]

Callers: Anne Uebelacker, Bjorn Andersson, Thomas Bernhed, Ben Rubright

2019

Jan 26
2019

Jan 26, 2019

Martinez Swingers,
Black and White Ball, A2, Martinez, CA

Program: A2, Rounds

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Feb 22
2019

Feb 22, 2019

Martinez Swingers,
Newer Dancer Hoedown, Bert Swerer, Martinez, CA

Program: Newer Dancer

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Mar 10
2019

Mar 10, 2019

SDCANC Callers St. Patrick's Dance,
San Pablo, CA

Program: Plus, Rounds

Rollingwood Recreation Center, 2395 Greenwood Drive, San Pablo, CA [MAP]

Mar 22–24
2019
logo

Mar 22–24, 2019

Cook's Barn,
C3B, Sue Curtis, Orangevale, CA

Program: C3B

Cook's Barn, 9054 Eden Oaks Ave, Orangevale, CA [MAP]

Jun 1
2019

Jun 1, 2019

Ice Cream Fling Thing,
Bows and Beaus, San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

John Muir Middle School, 1260 Branham Lane, San Jose [MAP]

Jun 7–9
2019

Jun 7–9, 2019

Cook's Bran,
A2, C1, C2, Eric Henerlau, Orangevale, CA

Program: A2, C1, C2

Cook's Barn, 9054 Eden Oaks Ave, Orangevale, CA [MAP]

Jun 15
2019

Jun 15, 2019

Rainbow Dance,
Rainbow Strollers, Hertogenbosch, Netherlands

Program: Mainstream, Plus, A1, Rounds

Sociaal Cultureel Centrum De Helftheuvel, Helftheuvelpassage 115, 5224 AC 's-Hertogenbosch, Netherlands [MAP]

Jun 24–29
2019

Jun 24–29, 2019

68th National Square Dance Convention,
Atlanta, GA

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Renaissance Waverly Hotel and Cobb Galleria Center, 2450 Galleria Pkwy, Atlanta, GA [MAP]

Jun 26–29
2019

Jun 26–29, 2019

National Square Dance Convention,
Atlanta, GA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Cobb Galleria Convention Centre, 2 Galleria Pkwy SE, Atlanta, GA [MAP]

Jul 4–7
2019

Jul 4–7, 2019

Dance for Independence,
IAGSCD Convention, Philadelphia, PA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, C2, C3A, C3B

Sheraton Philadelphia Downtown Hotel, 201 North 17th Street, Philadelphia, PA [MAP]

Jul 5
2019

Jul 5, 2019

Farmers and Farmerettes,
Newark, CA

Program: Plus, Rounds

Newark Pavillion, 6430 Thornton, Newark, CA [MAP]

Jul 13–21
2019

Jul 13–21, 2019

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, DK9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

Jul 19
2019

Jul 19, 2019

Martinez Swingers,
Newer Dancer Level, Bert Swerer, Martinez, CA

Program: Newer Dancer

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Jul 26–28
2019

Jul 26–28, 2019

IPAC,
International Plus, Advanced and Challenge, Barmstedt, Germany

Program: Plus, A2, C1, C2, C3A, C3B, C4

Sporthallen, Schulstrasse, 25355 Barmstedt, Germany [MAP]

Aug 3–8
2019

Aug 3–8, 2019

Round A Rama Institute,
West Lafayette, IN

Program: Rounds

Purdue Memorial Union, 101 N Grant St, West Lafayette, IN [MAP]

Cuers: Curt and Tammy Worlock, Bill and Carol Goss, David Goss and Ulla Figwer

Aug 17
2019

Aug 17, 2019

Martinez Swingers,
A1/A2, Martinez, CA

Program: A1, A2, Rounds

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Sep 13–15
2019

Sep 13–15, 2019

SCVSDA Jubilee,
San Jose, CA

Program: General Dance Program, Mainstream, Plus, A2, C1, C2, Rounds

Hoover Middle School, 1635 Park Avenue, San Jose [MAP]

Sep 21
2019

Sep 21, 2019

Ranchero Squares,
Fremont, CA

Program: Plus, Rounds

Walters Jr. High School, 39600 Logan Drive, Fremont, CA [MAP]

Sep 28
2019

Sep 28, 2019

Elks 'n' Does,
Anniversary Hoedown, Alameda, CA

Program: Plus, Rounds

Alameda Elks, 2255 Santa Clara, Alameda, CA [MAP]

Oct 12
2019

Oct 12, 2019

Sage Stompers 63rd Anniversary Hoedown,
Seaside, CA

Program: Plus, Rounds

Oldemeyer Center, 986 Hilby Avenue, Seaside, CA [MAP]

Oct 18
2019

Oct 18, 2019

Farmers and Farmerettes,
Newark, CA

Program: Plus, Rounds

Newark Pavillion, 6430 Thornton, Newark, CA [MAP]

Oct 19
2019

Oct 19, 2019

Martinez Swingers Anniversary Dance,
Martinez, CA

Program: Plus, Rounds

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Nov 1
2019

Nov 1, 2019

Delta Squares,
Newer Dancer, Mike Amell, Oakley, CA

Program: Newer Dancer

Laurel Elementary School, 1141 Laurel Road, Oakley, CA [MAP]

Dec 6
2019

Dec 6, 2019

Martinez Swingers,
Sept. Class Level, Martinez, CA

Program: Newer Dancer

Martinez Adult Education Center, 600 F Street, Martinez, CA [MAP]

Dec 21
2019

Dec 21, 2019

Ranchero Squares,
Bob Baier, Fremont, CA

Program: Plus, Rounds

Walters Jr. High School, 39600 Logan Drive, Fremont, CA [MAP]

2020

Jun 6
2020

Jun 6, 2020

Ice Cream Fling Thing,
Bows and Beaus, San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

John Muir Middle School, 1260 Branham Lane, San Jose [MAP]

Jun 6
2020

Jun 6, 2020

Rainbow Dance,
Rainbow Strollers, Hertogenbosch, Netherlands

Program: Mainstream, Plus, A1, Rounds

Sociaal Cultureel Centrum De Helftheuvel, Helftheuvelpassage 115, 5224 AC 's-Hertogenbosch, Netherlands [MAP]

Jun 17–20
2020

Jun 17–20, 2020

National Square Dance Convention,
Spokane, WA

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Spokane Convention Center, 334 W Spokane Falls Blvd, Spokane, WA [MAP]

Jul 11–19
2020

Jul 11–19, 2020

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, DK9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

Aug 1–6
2020

Aug 1–6, 2020

Round A Rama Institute,
West Lafayette, IN

Program: Rounds

Purdue Memorial Union, 101 N Grant St, West Lafayette, IN [MAP]

Cuers: Curt and Tammy Worlock, Bill and Carol Goss, Warwick and Paula Armstrong

Sep 18–20
2020

Sep 18–20, 2020

SCVSDA Jubilee,
San Jose, CA

Program: General Dance Program, Mainstream, Plus, A2, C1, C2, Rounds

Hoover Middle School, 1635 Park Avenue, San Jose [MAP]

2021

Jun 5
2021

Jun 5, 2021

Ice Cream Fling Thing,
Bows and Beaus, San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

John Muir Middle School, 1260 Branham Lane, San Jose [MAP]

Jun 27–30
2021

Jun 27–30, 2021

National Square Dance Convention,
Jackson, MS

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Jackson Convention Complex, 105 E Pascagoula St, Jackson, MS [MAP]

Jul 17–25
2021

Jul 17–25, 2021

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, 9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

2022

Jul 16–24
2022

Jul 16–24, 2022

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, 9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

2023

Jul 15–23
2023

Jul 15–23, 2023

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, 9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

2024

Jul 13–21
2024

Jul 13–21, 2024

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, 9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

2025

Jul 12–10
2025

Jul 12–10, 2025

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, 9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

Cue SheetsChallenge DefinitionsClubsDancesLinksMoreAboutHome