Find a Dance

Simple Search

Advanced Search

Help Home

Simple Search

Advanced Search






















Proximity Search



miles    

Help

Case. Searches are not case insensitive. Barn is the same as barn.

Include as little information as necessary to find the event that interests you. All your words must be found in the event listing.

Caller or cuer name. The database has last names but not always first names.

Level. Recognized event levels are: Newer, Mainstream, Plus, A1, A2, C1, C2, C3A, C3, and C4. An event is considered a match if it matches any of the levels you specify.

Click anywhere on an entry to see more information.

More

 

Calendar Web Sites

Challenge clubs, round dance cuers, association calendars, festivals.

 

Show all events

Show all the dances at all levels and locations, 2019–2025.

2020

June 5–7
2020

June 5–7, 2020

Sydjysk Square Dance Kolding,
29th Danish Convention, Vamdrup, Denmark

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, A1, A2, C1

Arena Syd, Idrætsvej 3, 6580 Vamdrup, Denmark [MAP]

B - M - P - A1 - A2 - C1

Callers: Paul Bristow, Sandie Bryant, Robert Milestad, Tommy P. Larsen, Søren Lindergaard, Carsten Nielsen

Jan 22–23
2020

Jan 22–23, 2020

C-Gulls,
C4, Sue Curtis, Cape Coral, FL

Program: C4

Tony Rotino Center, 4817 Driftwood Pkwy, Cape Coral, FL [MAP]

Jan 24–26
2020
logo

Jan 24–26, 2020

Cook's Barn,
Bill Haynes, A2, C2, C3A, Orangevale, CA

Program: A2, C2, C3A

Cook's Barn, 9054 Eden Oaks Ave, Orangevale, CA [MAP]

Jan 24–26
2020

Jan 24–26, 2020

Harrison in Schertz,
A2-C1-C2, Bill Harrison, Schertz, TX

Program: A2, C1, C2

Community Center, 3501 Morning Drive, Schertz, TX [MAP]

Jan 24–26
2020

Jan 24–26, 2020

Smoky Mountain Celebration,
A2-C2, Bronc Wise, Steve Kopman, Pigeon Forge, TN

Program: A2, C1, C2

Music Road Hotel and Convention Center, 303 Henderson Chapel Road, Pigeon Forge, TN [MAP]

Jan 24
2020

Jan 24, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

July 24–26
2020

July 24–26, 2020

Illinois State Square & Round Dance Convention,
Itasca, IL

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Westin Chicago Northwest, 4000 Park Blvd, Itasca, IL [MAP]

Jan 24–26
2020

Jan 24–26, 2020

Oregon Mid-Winter Festival,
Albany, OR

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Linn County Expo Center, 3700 Knox Butte Rd., Albany, OR [MAP]

Jan 25–26
2020

Jan 25–26, 2020

C-Gulls,
C4, Geo Jedlicka, Cape Coral, FL

Program: C4

Tony Rotino Center, 4817 Driftwood Pkwy, Cape Coral, FL [MAP]

Jan 25
2020

Jan 25, 2020

CCSDA 1st Annual Beach Bash,
Pismo Beach, CA

Program: Plus, A2, Rounds

Veterans Hall, 780 Bello Street, Pismo Beach, CA [MAP]

Callers: Darren Gallina, Terry Passarino, Vic Ceder

Cuers: Janet Passarino, David and Susan Cleek

Jan 28–Feb 2
2020

Jan 28–Feb 2, 2020

55th Aloha State Square & Round Dance Festival,
Honolulu, HI

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Ala Wai Palladium, 404 Kapahulu Ave, Honolulu [MAP]

Jan 31–Feb 2
2020

Jan 31–Feb 2, 2020

Swing Thru The Palms,
Palm Springs, CA

Program: Mainstream, Plus, A1, A2, C1, C2, C3A, C3B, C4

Palm Springs Pavillion, 401 S. Pavillion Way, Palm Springs, CA [MAP]

Callers: Darren Gallina, Vic Ceder, Cliff Simpson

Jan 31–Feb 2
2020

Jan 31–Feb 2, 2020

Orebro Square Dancers,
C3A, Jesper Wilhelmsson, Orebro, Sweden

Program: C3A

Orebro Square Dancers, Radiatorvägen 7, 702 27 Örebro, Sweden [MAP]

Jan 31–Feb 2
2020

Jan 31–Feb 2, 2020

Cactus Capers 2020,
Curt and Tammy Worlock, Phase IV-VI, Mesa, AZ

Program: Rounds

Leisure World Recreation Hall 2, Leisure World Blvd, Mesa, AZ [MAP]

Feb 1–2
2020

Feb 1–2, 2020

Stuart Bunch,
C3, Todd Fellegy, Port Charlotte, FL

Program: C3B

Temple Shalom, 23190 Utica, Port Charlotte, FL [MAP]

Feb 1–2
2020

Feb 1–2, 2020

Trailblazers,
TBD, A2-C3A, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd, Westminster, CA

Feb 7
2020

Feb 7, 2020

Phantom Squares,
Sandie Bryant (IL), A2, Canoga Park, CA

Program: A2, Rounds

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

A2 Dance with Pre-Rounds

Feb 7–10
2020

Feb 7–10, 2020

Motiv8's,
February Festival, A2-C3, Stockholm, Sweden

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Feb 7–9
2020
logo

Feb 7–9, 2020

PACE NorCal,
Levels vary, Vic Ceder?, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Feb 7–8
2020

Feb 7–8, 2020

Houston Round Dance Festival,
Curt and Tammy Worlock, Houston, TX

Program: Rounds

Knights of Columbus Lodge, 607 E. Whitney, Houston, TX [MAP]

latlong: 29.83119738, -95.39403538

Phase IV-V

Feb 8
2020

Feb 8, 2020

Katydids Sweetheart Special,
Jim Osborne, Sue Harris, Los Gatos, CA

Program: Plus, Rounds

Nordahl Hall, 580 W. Parr Avenue, Los Gatos, CA [MAP]

Feb 8–9
2020

Feb 8–9, 2020

C-Gulls,
C4, Barry Clasper, Cape Coral, FL

Program: C4

Tony Rotino Center, 4817 Driftwood Pkwy, Cape Coral, FL [MAP]

Feb 9
2020

Feb 9, 2020

Phantom Squares,
Sandie Bryant (IL), C1, C2, Canoga Park, CA

Program: C1, C2

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

C1 & C2 Dance

Feb 14–16
2020

Feb 14–16, 2020

Carolina Jubilee of Rounds,
Curt and Tammy Worlock, West Columbia, SC

Program: Rounds

Hugh Dimmery Memorial Center (The Barn), 680 Cherokee Lane, West Columbia, SC [MAP]

Phase IV-V

Feb 14
2020

Feb 14, 2020

Valentine Ball,
Curt and Tammy Worlock, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

w/Pamela & Jeff Johnson

Phase III-V

Feb 14
2020

Feb 14, 2020

El Camino Reelers Fun Night,
San Jose, CA

Program: Mainstream, Plus

Billy DeFrank LGBTQ+ Community Center, 938 The Alameda, San Jose, CA [MAP]

Feb 14–16
2020

Feb 14–16, 2020

Round Dance Phase II-IV,
Jirikovice, Czechia

Program: Rounds

Orlona Jirikovice, Kovarska, 664 51 Jirikovice, Czechia [MAP]

Feb 14–16
2020

Feb 14–16, 2020

ACDC,
Washington, DC

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B, C4

Hotel Palomar, 2121 P Street NW, Washington, DC [MAP]

Callers: Vic Ceder, Sandie Bryant, Ett McAtee

Feb 14–16
2020
logo

Feb 14–16, 2020

PACE So-Cal,
Barry Clasper, Los Angeles area, CA

Program: C2, C3A, C3B, C4

Temple City Women's Hall,9704 Woodruff Ave, Temple City, CA

And other locations ... check their web site for specifics

Feb 14–16
2020

Feb 14–16, 2020

Beach Ball,
Phase 4-6, Garibaldi, OR

Program: Rounds

Above City Hall, 6th at Acacia, Garibaldi, OR [MAP]

Cuers: Randy and Marie Preskitt, Randy Lewis and Debbie Olson

Feb 14–16
2020

Feb 14–16, 2020

Orebro Square Dancers,
C3A, Jesper Wilhelmsson, Orebro, Sweden

Program: C3A

Orebro Square Dancers, Radiatorvagen 7, 702 27 Orebro, Sweden [MAP]

Feb 15–16
2020

Feb 15–16, 2020

Stuart Bunch,
C3, John Hughes, Port Charlotte, FL

Program: C3B

Temple Shalom, 23190 Utica, Port Charlotte, FL [MAP]

Feb 21–22
2020

Feb 21–22, 2020

Bredballe Square Dancers,
Windmill Challenge, C1-C3A, Vejle, Denmark

Program: C1, C2, C3A

DGI-Huset, Willy Sorensens Plads 5, 7100 Vejle, Denmark [MAP]

Callers: Hans Pitters, Jesper Wilhelmsson

Feb 21–22
2020

Feb 21–22, 2020

Florida State Square & Round Dance Convention,
Daytona Beach, FL

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Ocean Center, 101 N Atlantic Ave, Daytona Beach, FL [MAP]

Feb 22–23
2020

Feb 22–23, 2020

Pingvinerna,
C1-C2 Concepts, Goteborg, Sweden

Program: C1, C2

Hemvarnsgarden, Delbancogatan 10, Molndal, Sweden [MAP]

Callers: Thomas Bernhed, Mats Bjorkman

Feb 22
2020

Feb 22, 2020

El Camino Reelers 3/4 Thru Winter,
Mainstream, Plus, A-2, Palo Alto, CA

Program: Mainstream, Plus

St. Andrews United Methodist Church, 4111 Alma Street, Palo Alto, CA [MAP]

Feb 22
2020

Feb 22, 2020

Pollywogs,
C2, Patricia Wahle, Deerfield, IL

Program: C2

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

Feb 26–29
2020

Feb 26–29, 2020

Boot Camp,
Curt and Tammy Worlock, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

Phase IV-V

Feb 28–Mar 1
2020

Feb 28–Mar 1, 2020

Shoot The Lone Star 2020,
Austin, TX

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, C2, C3A

Austin Retion Center, 1201 Shoal Creek Blvd., Austin, TX [MAP]

Mainstream, PLUS, A-2, C-1, C-2, C-3A

Callers: Darren Gallina, Anne Uebelacker, Ted Lizotte

Feb 28
2020

Feb 28, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Feb 28–29
2020

Feb 28–29, 2020

TRDTA Round Dance Festival,
La Grange, TX

Program: Rounds

Randolph Recreation Center, 653 E. Pearl St., La Grange, TX [MAP]

Feb 28–Mar 1
2020

Feb 28–Mar 1, 2020

Penguins,
C3B, Hinnerup, Denmark

Program: C3B

Rønbækskolen, Ådalsvej 100, 8382 Hinnerup, Denmark [MAP]

Feb 29–Mar 1
2020

Feb 29–Mar 1, 2020

C-Gulls,
C4, Vic Ceder, Cape Coral, FL

Program: C4

Tony Rotino Center, 4817 Driftwood Pkwy, Cape Coral, FL [MAP]

Feb 29
2020

Feb 29, 2020

SCVSDA/SCVCA Presidents Ball Whing Ding,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

Ohlone Middle School, 850 N. 2nd Street, San Jose, CA [MAP]

Feb 29
2020

Feb 29, 2020

NCSDA Stampede,
Martinez, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Morello Park Elementary School, 1200 Morello Park Drive, Martinez, CA [MAP]

Mar 6–8
2020

Mar 6–8, 2020

Los Banos Delight,
A2, C1, Jerry Story, Jet Roberts, Los Banos, CA

Program: A2, C1, Rounds

Merced County Fairgrounds, 403 F St, Los Banos, CA [MAP]

Cuers: Sharon and Casey Parker

Mar 7–8
2020

Mar 7–8, 2020

C-Gulls,
C4, Ett McAtee, Cape Coral, FL

Program: C4

Tony Rotino Center, 4817 Driftwood Pkwy, Cape Coral, FL [MAP]

Mar 7–8
2020

Mar 7–8, 2020

Trailblazers,
Vic Ceder, A2-C3A, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd, Westminster, CA

Mar 13–14
2020

Mar 13–14, 2020

GCSDA Festival,
Sun City West, AZ

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Palm Ridge Recreation Center, 13800 W. Deer Valley Road, Sun City West, AZ [MAP]

Mar 13–15
2020
logo

Mar 13–15, 2020

PACE NorCal,
Levels vary, Todd Fellegy, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Mar 13–15
2020

Mar 13–15, 2020

Round Dance Phase IV-V,
Jirikovice, Czechia

Program: Rounds

Orlona Jirikovice, Kovarska, 664 51 Jirikovice, Czechia [MAP]

Mar 13–14
2020

Mar 13–14, 2020

Grand Canyon Association Rodeo Roundup,
Sun City West, AZ

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Palm Ridge Recreation Center, 13800 W. Deer Valley Road, Sun City West, AZ [MAP]

Mar 13
2020

Mar 13, 2020

Phantom Squares,
David Heffron (OH), A2, Canoga Park, CA

Program: A2, Rounds

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

A2 Dance with Pre-Rounds

Mar 13–14
2020

Mar 13–14, 2020

Pot of Gold Festival,
Phase 2-4, Houston, TX

Program: Rounds

Knights of Columbus Lodge, 2917 607 E. Whitney, Houston, TX [MAP]

Cuers: Lucy and Jerry Pate, Martha and Ed Koslosky, Tammy and Marvin Lee

Mar 13–14
2020

Mar 13–14, 2020

65th Annual Mississippi State Festival,
Pearl, MS

Program: Plus, Rounds

Pearl Senior Center, 110 Valentour Rd, Pearl, MS [MAP]

Mar 14–15
2020

Mar 14–15, 2020

Ouest Paris Swingers,
Open Invitation Special, Bercheres sur Vesgres, France

Program: Mainstream, Plus

Salle Polyvalente, 28260 Berchères-sur-Vesgre, France [MAP]

Mar 14–15
2020

Mar 14–15, 2020

Motiv8's,
Arsmote, Jurgen Lorder, C1-C3, Stockholm, Sweden

Program: C1, C2, C3A, C3B

Fruangsgarden, Gamla Sodertaljevagen 5, Fruangen, Sweden [MAP]

Mar 14
2020

Mar 14, 2020

CPSD Newer Dancer Hoedown (September level),
San Jose, CA

Program: Newer Dancer

Camden Community Center, 3369 Union Ave., San Jose, CA [MAP]

Mar 14–15
2020

Mar 14–15, 2020

Stuart Bunch,
C3, Ross Howell, Port Charlotte, FL

Program: C3B

Temple Shalom, 23190 Utica, Port Charlotte, FL [MAP]

Mar 15
2020

Mar 15, 2020

Phantom Squares,
David Heffron (OH), C1, C2, Canoga Park, CA

Program: C1, C2

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

C1 & C2 Dance

Mar 18
2020

Mar 18, 2020

El Camino Reelers Fun Night,
Palo Alto, CA

Program: Mainstream, Plus

St. Andrews United Methodist Church, 4111 Alma Street, Palo Alto, CA [MAP]

Mar 19–21
2020

Mar 19–21, 2020

WASCA Cooperative Association Festival,
Alexandria, VA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Hilton Alexandria Mark Center Hotel, 5000 Seminary Rd, Alexandria, VA 22311 [MAP]

Cuers: Curt and Tammy Worlock

Phase III-VI

Mar 20–22
2020

Mar 20–22, 2020

March Memories Fest,
Curt and Tammy Worlock, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

w/Pamela & Jeff Johnson

Phase III-IV

Mar 20–22
2020

Mar 20–22, 2020

USDA 54th Bakersfield Fiesta,
Bakersfield, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Kern County Fairgrounds, 1142 South P Street, Bakersfield, CA [MAP]

Callers: Vic Ceder, Hunter Keller, Michael Kellogg, Jet Roberts, Justin Russell

Cuers: John and Fran Downing, Zena and Ernie Beaulieu, Dawn and David Mee

Mar 20–21
2020

Mar 20–21, 2020

57th Iowa State Square & Round Dance Convention,
Cedar Rapids, IA

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Best Western Plus Longbranch Hotel, 90 Twixt Town Rd. NE, Cedar Rapids, IA [MAP]

Mar 20–22
2020

Mar 20–22, 2020

Orebro Square Dancers,
C3, Jesper Wilhelmsson, Orebro, Sweden

Program: C3B

Orebro Square Dancers, Radiatorvägen 7, 702 27 Örebro, Sweden [MAP]

Mar 27–29
2020
logo

Mar 27–29, 2020

Cook's Barn,
Ben Rubright, C2, C3A, C3B, Orangevale, CA

Program: A2, C2, C3A

Cook's Barn, 9054 Eden Oaks Ave, Orangevale, CA [MAP]

Mar 27–29
2020

Mar 27–29, 2020

The San Diego Round Dance Festival,
San Diego, CA

Program: Rounds

Balboa Park Club and Recital Hall, 2150 Pan American Road West, San Diego, CA [MAP]

Cuers: Tom Hicks, Sharon & Casey Parker

Callers: Special Square Dance Saturday nite with David Mee

Phase 3-6

Mar 27
2020

Mar 27, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Mar 27–29
2020

Mar 27–29, 2020

A2 Weekend,
Troy, NH

Program: A2

The Inn at East Hill Farm, 460 Monadnock St, Troy, NH [MAP]

Mar 27–28
2020

Mar 27–28, 2020

Heart of America Federation Dance,
Independence, MO

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Osage Trail Middle School, 2101 North Twyman Road, Independence, MO [MAP]

Mar 27
2020

Mar 27, 2020

Recyclers,
C1, Anne Uebelacker, Deerfield, IL

Program: C1

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

Mar 28
2020

Mar 28, 2020

Pollywogs,
C2-C3A, Anne Uebelacker, Deerfield, IL

Program: C2, C3A

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

Apr 3–5
2020
logo

Apr 3–5, 2020

PACE NorCal,
Levels vary, TBA, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Apr 3–5
2020

Apr 3–5, 2020

Swedish National Challenge Convention,
Lerum, Sweden

Program: C1, C2, C3A, C3B

Rydsbergs School, Ekollonvagen 14, 443 50 Lerum, Sweden [MAP]

Apr 3–5
2020

Apr 3–5, 2020

Bill Haynes Weekend,
A2-C1-C2, Bill Haynes, Schertz, TX

Program: A2, C1, C2

Community Center, 3501 Morning Drive, Schertz, TX [MAP]

Apr 3–5
2020

Apr 3–5, 2020

Spring Round A Rama,
Curt and Tammy Worlock, Dundalk, MD

Program: Rounds

Wise Avenue Firehouse, 214 Wise Avenue, Dundalk, MD [MAP]

Apr 3–5
2020

Apr 3–5, 2020

ACR,
Sandie Bryant, C2, Obertrubach, Germany

Program: C2

Arbeitnehmerbildungs und Begegnungszentrum, Pfarrer-Grieb-Weg 26, 91286 Obertrubach [MAP]

Apr 3
2020

Apr 3, 2020

Recyclers,
A2, Patricia Wahle, Deerfield, IL

Program: A2

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

Apr 3–4
2020

Apr 3–4, 2020

NSDA 52nd Annual Jamboree,
Oroville, CA

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Butte County Veterans Memorial Hall, 2374 Montgomery Street, Oroville, CA [MAP]

Callers: Ken Bower, Buddy Weaver

Cuer: David and Susan Cleek

Apr 4
2020

Apr 4, 2020

Rockin' Jokers Circus Circus,
Saratoga, CA

Program: Plus, Rounds

St. Archangel Michael Church, 18870 Allendale Avenue, Saratoga, CA [MAP]

Caller: Tony Oxendine

Cuer: Sue Harris

Apr 4–5
2020

Apr 4–5, 2020

Trailblazers,
Rob French, A2-C3A, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd, Westminster, CA

Apr 8–10
2020

Apr 8–10, 2020

Østjysk Square Dance Club,
Påskedans, A2, C1, C2, Brovst, Denmark

Program: A2, C1, C2

http://squaredancedanmark.dk/Portals/0/Flyers/2020/20040810%20-%20Tranum-2020_Udg1_2-CUN_26-04-2019%2008-16-11.pdf

Callers: Carsten Nielsen (DK), Mickael Kellogg (USA), Tomas Bernhed (S)

Apr 10–14
2020

Apr 10–14, 2020

Australian National Convention,
Wentworth Falls, NSW, Australia

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Blue Mountains Grammar School, 2 Matcham Ave., Wentworth Falls, NSW, Australia [MAP]

Apr 10
2020

Apr 10, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Apr 10
2020

Apr 10, 2020

Phantom Squares,
Caller TBA, A2, Canoga Park, CA

Program: A2, Rounds

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

A2 Dance with Pre-Rounds

Apr 12–18
2020

Apr 12–18, 2020

European Square and Round Dance College,
Cham, Germany

Program: Plus, A1, A2, Rounds

Randsberger Hof, Randsbergerhofstr. 15-19, 93413 Cham, Bayern, Germany [MAP]

Cuers: Susie & Gert-Jan Rotscheid, Pam & George Hurd, Curt & Tammy Worlock

Callers: Dave Preskitt, Ray Brendzy, Kevin Thomaier

Apr 16–18
2020

Apr 16–18, 2020

Roundezvous Round Dance Weekend,
Albuquerque, NM

Program: Rounds

ASDC, 4915 Hawkins Dr. NE, Albuquerque, NM 87109 [MAP]

Apr 17–19
2020

Apr 17–19, 2020

California State Convention,
Hanford, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Kings County Fairgrounds, 801 S. 10th Avenue, Hanford, CA [MAP]

Callers: Bob Baier, Jet Roberts, Joe Saltel, Mike Seastrom, Kip Garvey, Dan Nordbye

Cuers: Maryann Callahan and Craig Cowan, TJ and Bruce Chadd, Sharon and Casey Parker, David and Susan, Cleek

Apr 17–18
2020

Apr 17–18, 2020

45th Annual South Carolina Square & Round Dance Convention,
West Columbia, SC

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Brookland Banquet and Conference Center, 1066 Sunset Blvd., West Columbia, SC [MAP]

Apr 17–19
2020
logo

Apr 17–19, 2020

PACE So-Cal,
Geo Jedlicka, Los Angeles area, CA

Program: C3B, C4

Temple City Women's Hall,9704 Woodruff Ave, Temple City, CA

And other locations ... check their web site for specifics

Apr 17
2020

Apr 17, 2020

Recyclers,
C1, Sandie Bryant, Deerfield, IL

Program: C1

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

Apr 17–19
2020

Apr 17–19, 2020

SD-Extended,
A2, C1, Jurgen Loder, Bad Herrenalb, Germany

Program: A2, C1

Ev. Akademie Baden, Dobler Str. 51, 76332 Bad Herrenalb, Germany [MAP]

Apr 18
2020

Apr 18, 2020

Pollywogs,
C2-C3A, Sandie Bryant, Deerfield, IL

Program: C2, C3A

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

Apr 24–26
2020

Apr 24–26, 2020

Funny Fish French Riviera,
Cagnes sur Mer, France

Program: Mainstream, Plus, A1

Salle Espace Centre, 5 Avenue de Verdun 06800, Cagnes sur Mer, France [MAP]

Apr 24–25
2020

Apr 24–25, 2020

68th North Dakota Square & Round Dance Convention,
Fargo, ND

Program: Mainstream, Plus, Rounds

St. Anthony of Padua Catholic Church, 710 10th Street South, Fargo, ND [MAP]

Apr 24–25
2020

Apr 24–25, 2020

62nd New England Square and Round Dance Convention,
Hyannis, MA

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Hyannis Resort and Conference Center, 35 Scudder Avenue, Nyannis, MA [MAP]

Apr 24–26
2020

Apr 24–26, 2020

Fairbanks Spring Fling,
Fairbanks, AK

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Farthest North Square and Round Dance Center at Pioneer Park, 2300 Airport Way, Fairbanks, AK [MAP]

64.83779098, -147.77373338

Apr 25–26
2020

Apr 25–26, 2020

Importers,
Ross Howell and Patricia Wahle, Deerfield, IL

Program: C3B, C4

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

May 1–3
2020
logo

May 1–3, 2020

PACE NorCal,
Levels vary, Barry Clasper, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

May 1–2
2020

May 1–2, 2020

Ohio Dance Convention,
Columbus, OH

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Crowne Plaza Columbus North-Worthington, 6500 Doubletree Ave, Columbus, OH [MAP]

May 1–2
2020

May 1–2, 2020

Utah State Square and Round Dance Festival,
Midway, UT

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Midway Town Hall & Community Center, 160 W Main St, Midway, UT [MAP]

May 1–3
2020

May 1–3, 2020

Swing Into Spring,
Prescott, ON

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, A2, Rounds

South Grenville District High School, 1000 Edward Street North, Prescott, ON [MAP]

May 1
2020

May 1, 2020

Recyclers,
A2, Sandie Bryant, Deerfield, IL

Program: A2

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

May 1–2
2020

May 1–2, 2020

Elm Tree Square & Round Dance Spring Festival,
Fredericton, NB

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Willie O’Ree Place, 605 Cliffe Street, Fredericton, NB [MAP]

May 1–3
2020

May 1–3, 2020

Slovak Convention,
Bratislava, Slovakia

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Venue TBA, Bratislava, Slovakia [MAP]

Elementary School, Dudova 20, 851 02 Petržalka, Slovakia

May 1–2
2020

May 1–2, 2020

72nd Annual St. Louis Jamboree,
Chesterfield, MO

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Trinity Lutheran Church, 14088 Clayton Road, Chesterfield, MO [MAP]

May 2
2020

May 2, 2020

El Camino Reelers Walk and Dodge Into Spring,
Mainstream, Plus, A-2, Palo Alto, CA

Program: Mainstream, Plus

St. Andrews United Methodist Church, 4111 Alma Street, Palo Alto, CA [MAP]

Caller: Barry Clasper

May 2–3
2020

May 2–3, 2020

Trailblazers,
David Heffron, A2-C3A, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd, Westminster, CA

May 7–10
2020

May 7–10, 2020

Trillium Spring Fling,
Arkona, ON

Program: Plus, A1, Rounds

Rock Glen Family Resort, 8685 Rock Glen Rd., Arkona, ON [MAP]

May 8
2020

May 8, 2020

Phantom Squares,
Caller TBA, A2, Canoga Park, CA

Program: A2, Rounds

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

A2 Dance with Pre-Rounds

May 8–10
2020

May 8–10, 2020

Country Dream,
Basic thru A1, Leif Ericsson, Roquemaure, France

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, A1

Salle Des Fetes La Cantarello, Route de Nimes-D276, 30150 Roquemaure, France [MAP]

May 8–10
2020

May 8–10, 2020

73rd Silver State Square & Round Dance Festival,
Sparks, NV

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Nugget Casino Resort, 1100 Nugget Ave, Sparks, NV [MAP]

May 9–10
2020

May 9–10, 2020

Cherry Ridge,
C2, Ken Ritucci and Bill Harrison, Honesdale, PA

Program: C2

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

May 9
2020

May 9, 2020

CPSD Butterfly Ball,
Easy Plus Hoedown, San Jose, CA

Program: Plus

Camden Community Center, 3369 Union Ave., San Jose, CA [MAP]

May 10–12
2020

May 10–12, 2020

Cherry Ridge,
C2, Todd Fellegy, Honesdale, PA

Program: C2

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

May 15–17
2020

May 15–17, 2020

Amber Spring,
Basic thru A1 and Rounds, Kaliningrad, Russia

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, A1, Rounds

Hotel Baltica, Moskovsky Prospekt 375, Kaliningrad, Russia [MAP]

May 15–17
2020

May 15–17, 2020

Orebro Square Dancers,
C3, Jesper Wilhelmsson, Orebro, Sweden

Program: C3B

Orebro Square Dancers, Radiatorvägen 7, 702 27 Örebro, Sweden [MAP]

May 15
2020

May 15, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

May 15–17
2020
logo

May 15–17, 2020

PACE So-Cal,
Keith Rubrow and Michael Bandoian, Los Angeles area, CA

Program: C2, C3A, C3B, C4

Temple City Women's Hall,9704 Woodruff Ave, Temple City, CA

And other locations ... check their web site for specifics

May 15
2020

May 15, 2020

Recyclers,
C1, Michael Maltenfort, Deerfield, IL

Program: C1

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

May 15–17
2020

May 15–17, 2020

New Mexico Square and Round Dance Association State Festival,
Albuquerque, NM

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

ASDC, 4915 Hawkins Dr. NE, Albuquerque, NM 87109 [MAP]

May 15–17
2020

May 15–17, 2020

SD-Extended,
C1, C2, Sandie Bryant, Herrenalb, Germany

Program: C1, C2

Ev. Akademie Baden, Dobler Str. 51, 76332 Bad Herrenalb, Germany [MAP]

May 16–17
2020

May 16–17, 2020

Frontier Fete,
Leif Ericsson, Samoens, France

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus

Village Les Becchi, 239 Route du Grand Massif, Chef Lieu, 74340 Samoëns, France [MAP]

May 17–21
2020

May 17–21, 2020

Spring Accent on Rounds,
Fontana Dam, NC

Program: Rounds

Fontana Village, 300 Woods Rd, Fontana Dam, NC [MAP]

Cuers: Bill and Carol Goss, Curt and Tammy Worlock

Phase III-VI

May 22–24
2020

May 22–24, 2020

50th ECTA Round Dance Festival,
Russelsheim, Germany

Program: Rounds

Grosssporthalle Russelsheim, Evreuxring 31, 65428 Russelsheim, Germany [MAP]

Levels: II-VI

May 22–23
2020

May 22–23, 2020

Kingston Magic,
Don Moger, A2, Kingston, ON

Program: A2

Crossroads United Church, 690 Sir John A. Macdonald, Kingston, ON [MAP]

May 22–24
2020

May 22–24, 2020

67th Annual Golden State Round Up,
Lodi, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Lodi Grape Festival Ground, 413 E. Lockeford St., Lodi, CA [MAP]

Callers: Dee Dee Dougherty, Vic Ceder, Phil Farmer, Scott Bennett

Cuers: Debby and Tim Vogt

May 23–24
2020

May 23–24, 2020

Motiv8's,
Majdans, Thomas Bernhed, C1-C3A, Stockholm, Sweden

Program: C1, C2, C3A

Fruangsgarden, Gamla Sodertaljevagen 5, Fruangen, Sweden [MAP]

May 25–28
2020

May 25–28, 2020

Montana State Square Dance Festival,
East Helena, MT

Program: Mainstream, Plus, Rounds

East Valley Middle School, 400 Kalispell Ave, East Helena, MT [MAP]

May 29
2020

May 29, 2020

Recyclers,
A2, Dayle Hodge, Deerfield, IL

Program: A2

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

May 29–Jun 1
2020

May 29–Jun 1, 2020

Brussels Dancing Hearts Heart Beat Dance,
Brussels, Belgium

Program: Mainstream, Plus, A1, A2

Dance Hall, 101 Zijp, 1780 Wemmel, Belgium [MAP]

Also other locations in the Brussels area

May 30
2020

May 30, 2020

Pollywogs,
C2-C3A, Dayle Hodge, Deerfield, IL

Program: C2, C3A

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

May 30
2020

May 30, 2020

SCVSDA/SCVCA Caller Appreciation Dance Whing Ding,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

Ohlone Middle School, 850 N. 2nd Street, San Jose, CA [MAP]

Jun 5–6
2020

Jun 5–6, 2020

68th Kansas State Square Dance Convention,
Bicentennital Center, Salina, KS

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Tony's Pizza Event Center, 800 The Midway, Salina, KS [MAP]

Jun 5–6
2020

Jun 5–6, 2020

Colorado State Square Dance Festival,
Grand Junction, CO

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Colorado Mesa University Center, 1401 N. 12th, Grand Junction, CO [MAP]

Jun 5–7
2020
logo

Jun 5–7, 2020

Cook's Barn,
Ray Brendzy, A2, C2, C3A, Orangevale, CA

Program: A2, C2, C3A

Cook's Barn, 9054 Eden Oaks Ave, Orangevale, CA [MAP]

Jun 5–7
2020

Jun 5–7, 2020

Let's Get 'er Done,
A2-C1-C2, Ross Howell, Schertz, TX

Program: A2, C1, C2

Community Center, 3501 Morning Drive, Schertz, TX [MAP]

Jun 5–7
2020

Jun 5–7, 2020

Western Ontario Round Dance Weekend,
Curt and Tammy Worlock, London, ON

Program: Rounds

Mother Teresa Secondary School, 1065 Sunningdale Rd E, London, ON [MAP]

Phase IV-V

Jun 6–7
2020

Jun 6–7, 2020

Trailblazers,
Bill Haynes, A2-C3A, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd, Westminster, CA

Jun 6
2020

Jun 6, 2020

Ice Cream Fling Thing,
Bows and Beaus, San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

John Muir Middle School, 1260 Branham Lane, San Jose [MAP]

Jun 6
2020

Jun 6, 2020

Rainbow Dance,
Rainbow Strollers, Hertogenbosch, Netherlands

Program: Mainstream, Plus, A1, Rounds

Sociaal Cultureel Centrum De Helftheuvel, Helftheuvelpassage 115, 5224 AC 's-Hertogenbosch, Netherlands [MAP]

Jun 6–7
2020

Jun 6–7, 2020

Cherry Ridge,
C1, Bill Harrison, Honesdale, PA

Program: C1

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Jun 6
2020

Jun 6, 2020

Bows and Beaus Ice Cream Fling Thing,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

John Muir Middle School, 1260 Branham Lane, San Jose, CA [MAP]

Caller: Darren Gallina

Cuer: Dan Drumheller

Jun 7–12
2020

Jun 7–12, 2020

Cherry Ridge,
C2 Teach, Ben Rubright and Todd Fellegy, Honesdale, PA

Program: C2

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Jun 11–14
2020

Jun 11–14, 2020

ACR,
Ross Howell, C1-C2, Obertrubach, Germany

Program: C1, C2

Arbeitnehmerbildungs und Begegnungszentrum, Pfarrer-Grieb-Weg 26, 91286 Obertrubach [MAP]

Jun 11–14
2020

Jun 11–14, 2020

Texas Annual State Festival,
Tyler, TX

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Harvey Convention Center, 2000 W. Front St., Tyler, TX [MAP]

Jun 12–14
2020
logo

Jun 12–14, 2020

PACE NorCal,
Levels vary, Sandie Bryant, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Jun 12
2020

Jun 12, 2020

Phantom Squares,
Vic Ceder, A2, Canoga Park, CA

Program: A2, Rounds

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

A2 Dance with Pre-Rounds

Jun 12–14
2020

Jun 12–14, 2020

68th Minnesota State Convention,
Eric Henerlau, Sharon and Casey Parker, Mankato, MN

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Mankato Civic Center, One Civic Center Plaza, Mankato, MN [MAP]

Jun 12–13
2020

Jun 12–13, 2020

Idaho State Festival,
Jerome, ID

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Jerome High School, 104 Tiger Drive, Jerome, ID [MAP]

Latlong; 42.72534908, -114.50175568

Jun 12–14
2020

Jun 12–14, 2020

Cherry Ridge,
C3A, Ben Rubright, Honesdale, PA

Program: C3A

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Jun 12–14
2020

Jun 12–14, 2020

Cherry Ridge,
Rounds Phase 5-6, Roy and Janet Williams, Honesdale, PA

Program: Rounds

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Jun 14
2020

Jun 14, 2020

Phantom Squares,
Vic Ceder, C1, C2, Canoga Park, CA

Program: C1, C2

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

C1 & C2 Dance

Jun 17–20
2020

Jun 17–20, 2020

Academy for Advanced and Challenge Enthusiasts (AACE),
Fort Wayne, IN

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B, C4

Grand Wayne Convention Center, 120 W. Jefferson Blvd, Fort Wayne, IN [MAP]

Callers: Saundra Bryant, Vic Ceder, Barry Clasper, Todd Fellegy, Anne Uebelacker, Rob French, Darryl Lipscomb, Bronc Wise

Jun 17–20
2020

Jun 17–20, 2020

National Square Dance Convention,
Spokane, WA

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Spokane Convention Center, 334 W Spokane Falls Blvd, Spokane, WA [MAP]

Jun 19–21
2020

Jun 19–21, 2020

Cherry Ridge,
A2, Bill Harrison and Tom Miller, Honesdale, PA

Program: A2

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Jun 19–20
2020

Jun 19–20, 2020

Dancing Strawberries,
Strawberry Dance, Johnny Preston, Vienna, Austria

Program: Mainstream, Plus, A1, A2

Volksheim (Volksbildungshaus), 2201 Gerasdorf bei Wien, Stammersdorfer Straße 354, Austria [MAP]

Jun 19–20
2020

Jun 19–20, 2020

Dancing Strawberries,
Strawberry Dance, Paul Bristow, Vienna, Austria

Program: Mainstream, Plus, A1, A2

Volksheim (Volksbildungshaus), 2201 Gerasdorf bei Wien, Stammersdorfer Straße 354, Austria [MAP]

Jun 20
2020

Jun 20, 2020

Rainbow Dance,
Rainbow Strollers, Hertogenbosch, Netherlands

Program: Mainstream, Plus, A1, Rounds

Sociaal Cultureel Centrum De Helftheuvel, Helftheuvelpassage 115, 5224 AC 's-Hertogenbosch, Netherlands [MAP]

Jun 26–28
2020

Jun 26–28, 2020

Canada Day Weekend Jamboree,
Debert, NS

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Elm River Campground, 85 Elm River Parkway, Debert, NS [MAP]

Jun 26–29
2020

Jun 26–29, 2020

Don Moger C1,
Brockville, ON

Program: C1

St Lawrence College, 60 Magedoma Boulevard, Brockville, ON [MAP]

Jun 26
2020

Jun 26, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Jun 26–28
2020

Jun 26–28, 2020

ACR,
Soren Lindergaard, A2, Obertrubach, Germany

Program: A2

Arbeitnehmerbildungs und Begegnungszentrum, Pfarrer-Grieb-Weg 26, 91286 Obertrubach [MAP]

Jun 27
2020

Jun 27, 2020

Lucky Steppers,
San Jose, CA

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Mike Luna, Rounds: Arlene Scallon

Evening: 7:00-9:30 pm, Squares: Mike Sikorsky, Rounds: Sue Harris

Jun 29–Jul 3
2020

Jun 29–Jul 3, 2020

Don Moger C2,
Brockville, ON

Program: C2

St Lawrence College, 60 Magedoma Boulevard, Brockville, ON [MAP]

Jul 2–5
2020

Jul 2–5, 2020

IAGSDC Convention Take A Peak,
Denver, CO

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, C2, C3A, C3B, C4

Hyatt Regency at Colorado Convention Center, 650 15th St, Denver, CO [MAP]

Callers: Anne Uebelacker, Barry Clasper, Gary Monday, Bear Miller, Sandie Bryant, Dayle Hodge, Deborah Carol-Jones, Vic Ceder

Jul 3–5
2020

Jul 3–5, 2020

Alaska Square & Round Dance festival,
Anchorage, AK

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Moseley Sports Center at Alaska Pacific University, 4101 University Drive, Anchorage, AK [MAP]

61.18986198, -149.80299088

Jul 5–6
2020

Jul 5–6, 2020

Pre-ICBDA Convention,
Reno, NV

Program: Rounds

Atlantis Casino Resort Spa, 3800 S. Virginia Street, Reno, NV [MAP]

Jul 8–11
2020

Jul 8–11, 2020

ICBDA Convention,
Reno, NV

Program: Rounds

Atlantis Casino Resort Spa, 3800 S. Virginia Street, Reno, NV [MAP]

Jul 10
2020

Jul 10, 2020

Phantom Squares,
Caller TBA, A2, Canoga Park, CA

Program: A2, Rounds

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

A2 Dance with Pre-Rounds

Jul 10–12
2020
logo

Jul 10–12, 2020

PACE NorCal,
Levels vary, TBA, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Jul 10–12
2020

Jul 10–12, 2020

Cherry Ridge,
C1, Don Moger, Honesdale, PA

Program: C1

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Jul 11–19
2020

Jul 11–19, 2020

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, DK9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

Jul 11
2020

Jul 11, 2020

Farmers and Farmerettes Hoedown,
Newark, CA

Program: Plus, Rounds

Newark Pavillion, 6430 Thornton, Newark, CA [MAP]

Caller: Mike Wright

Cuer: Bob Ensten

Jul 12
2020

Jul 12, 2020

Phantom Squares,
Caller TBA, C1, C2, Canoga Park, CA

Program: C1, C2

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

C1 & C2 Dance

Jul 12–14
2020

Jul 12–14, 2020

Cherry Ridge,
C2, Don Moger, Honesdale, PA

Program: C2

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Jul 17–20
2020

Jul 17–20, 2020

C1 Dance Camp,
Brockville, ON

Program: C1

St Lawrence College, 60 Magedoma Boulevard, Brockville, ON [MAP]

Jul 17–19
2020
logo

Jul 17–19, 2020

PACE So-Cal,
Rob French, Los Angeles area, CA

Program: C2, C3A, C3B, C4

Temple City Women's Hall,9704 Woodruff Ave, Temple City, CA

And other locations ... check their web site for specifics

Jul 17
2020

Jul 17, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Jul 18
2020

Jul 18, 2020

CPSD Starlight Ball Plus Hoedown,
San Jose, CA

Program: Plus

Camden Community Center, 3369 Union Ave., San Jose, CA [MAP]

Jul 20–24
2020

Jul 20–24, 2020

C2 Dance Camp,
Brockville, ON

Program: C2

St Lawrence College, 60 Magedoma Boulevard, Brockville, ON [MAP]

Jul 23–25
2020

Jul 23–25, 2020

57th Star Spangled Banner Festival,
Gettysburg, PA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Eisenhower Hotel and Conference Center, 2634 Emmitsburg Rd, Gettysburg, PA [MAP]

Cuers: Curt & Tammy Worlock (FL), Wayne & Barbara Blackford (FL), and Steve & Irene Bradt (PA)

Callers: Tom Miller (PA), Bill Harrison (MD), Todd Fellegy (CT), Mike Seastrom (CA), and Bronc Wise TX)

Phase I-VI

Jul 24–27
2020

Jul 24–27, 2020

Improve Your C1,
Brockville, ON

Program: C1

St Lawrence College, 60 Magedoma Boulevard, Brockville, ON [MAP]

Jul 24–26
2020

Jul 24–26, 2020

Starfest,
Phase 3-5, George and Pamela Hurd, Hopkins, MN

Program: Rounds

Eisenhower Community Center, 1001 Hwy 7, Hopkins, MN [MAP]

Jul 25
2020

Jul 25, 2020

Lucky Steppers,
San Jose, CA

Program: Mainstream, Plus

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Mike Luna, Rounds: Sandi Kremer

Evening: 7:00-9:30 pm, Squares: Romney Tannehill, Rounds: Sue Harris

Jul 26–30
2020

Jul 26–30, 2020

Redwood Rainbows Latch On C-3A,
Vic Ceder, Sebastopol, CA

Program: C3A

Wischemann Hall, 465 Morris Street, Sebastopol, CA [MAP]

Jul 28–Aug 1
2020

Jul 28–Aug 1, 2020

Cherry Ridge,
C3A, Ben Rubright, Honesdale, PA

Program: C3A

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Jul 29–Aug 1
2020

Jul 29–Aug 1, 2020

Canadian National Convention,
Surrey, BC

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Sheraton Guildford, 15269 104 Ave., Surrey, BC [MAP]

Aug 1–6
2020

Aug 1–6, 2020

Round A Rama Institute,
West Lafayette, IN

Program: Rounds

Purdue Memorial Union, 101 N Grant St, West Lafayette, IN [MAP]

Cuers: Curt and Tammy Worlock, Bill and Carol Goss, Paula and Warwick Armstrong

Aug 1
2020

Aug 1, 2020

El Camino Reelers Star Across Summer,
Mainstream, Plus, A-2, Palo Alto, CA

Program: Mainstream, Plus

St. Andrews United Methodist Church, 4111 Alma Street, Palo Alto, CA [MAP]

Caller: Michael Kellogg

Aug 1–6
2020

Aug 1–6, 2020

Round A Rama Institute,
West Lafayette, IN

Program: Rounds

Purdue Memorial Union, 101 N Grant St, West Lafayette, IN [MAP]

Cuers: Curt and Tammy Worlock, Bill and Carol Goss, Warwick and Paula Armstrong

Aug 1–2
2020

Aug 1–2, 2020

Trailblazers,
Bill Harrison, A2-C3A, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd, Westminster, CA

Aug 2–6
2020

Aug 2–6, 2020

Redwood Rainbows Catch C2,
Sandie Bryant, Sebastopol, CA

Program: C2

Wischemann Hall, 465 Morris Street, Sebastopol, CA [MAP]

Aug 2–3
2020

Aug 2–3, 2020

Cherry Ridge,
C3A, Ken Ritucci, Honesdale, PA

Program: C3A

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Aug 4–5
2020

Aug 4–5, 2020

Cherry Ridge,
C3A, Ben Rubright, Honesdale, PA

Program: C3A

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Aug 5–6
2020

Aug 5–6, 2020

Cherry Ridge,
C3A, Todd Fellegy, Honesdale, PA

Program: C3A

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Aug 6–8
2020

Aug 6–8, 2020

Tennessee State Convention,
Gatlinburg, TN

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

WL Mills Conference Center, 234 Historic Nature Trail, Gatlinburg, TN [MAP]

Aug 7
2020

Aug 7, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Aug 7
2020

Aug 7, 2020

Phantom Squares,
Caller TBA, A2, Canoga Park, CA

Program: A2, Rounds

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

A2 Dance with Pre-Rounds

Aug 7–9
2020

Aug 7–9, 2020

Cherry Ridge,
C3, Clark Baker, Honesdale, PA

Program: C3B

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Aug 8
2020

Aug 8, 2020

Lucky Steppers Anniversary Slab Dance,
Jim Osborne, Ben Lomond, CA

Program: Mainstream, Plus

The Slab, 9525 Mill Street, Ben Lomond, CA [MAP]

Aug 9
2020

Aug 9, 2020

Phantom Squares,
Caller TBA, C1, C2, Canoga Park, CA

Program: C1, C2

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

C1 & C2 Dance

Aug 9–14
2020

Aug 9–14, 2020

Cherry Ridge,
C3, Ben Rubright, Honesdale, PA

Program: C3B

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Aug 14–15
2020

Aug 14–15, 2020

North Carolina State Convention,
Raleigh, NC

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Hilton Raleigh North Hills, 3415 Wake Forest Rd, Raleigh, NC [MAP]

Aug 14–16
2020

Aug 14–16, 2020

Wisconsin Square & Round Dance Convention,
Marshfield, WI

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Horace Mann High School, 325 McKinley St, Fond du Lac, WI [MAP]

Aug 14–16
2020
logo

Aug 14–16, 2020

PACE So-Cal,
Vic Ceder, Los Angeles area, CA

Program: C2, C3A, C3B, C4

Temple City Women's Hall,9704 Woodruff Ave, Temple City, CA

And other locations ... check their web site for specifics

Aug 16–21
2020

Aug 16–21, 2020

Pingvinerna,
C1, Bronc Wise, Ulricehamn, Sweden

Program: C1

Skotteksgarden, Skottek 115, S-523 41 Ulricehamn, Sweden [MAP]

Aug 16–19
2020

Aug 16–19, 2020

Ozark Round Dance Vacation Week 1,
Phase 3-5, Eureka Springs, AR

Program: Rounds

Best Western Inn of the Ozarks, 207 W. Van Buren (Hwy 62 W), Eureka Springs, AR [MAP]

Cuers: Susie & Gert-Jan Rotscheid and Kristine & Bruce Nelson

Aug 17–21
2020
logo

Aug 17–21, 2020

McCloud Dance Country,
A2, Tim Ploch, McCloud, CA

Program: A2, Rounds

McCloud Dance Country, 300 Broadway Ave., McCloud, CA [MAP]

Rounds: MaryAnn Callahan

Aug 20–22
2020

Aug 20–22, 2020

Summer Magic,
A2 and C1, Cornwall, ON

Program: A2, C1

Nav Centre, 1950 Montreal Road, Cornwall, ON [MAP]

Aug 20–22
2020

Aug 20–22, 2020

Michigan Square and Round Dance Convention,
Kalamazoo, MI

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Radisson Plaza Hotel & Suites, 100 W Michigan Ave, Kalamazoo, MI [MAP]

Aug 21–23
2020

Aug 21–23, 2020

Cherry Ridge,
C2, Ben Rubright and John Marshall, Honesdale, PA

Program: C2

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Aug 21–23
2020

Aug 21–23, 2020

Gatlinburg Advanced & Challenge Convention,
Gatlinburg, TN

Program: A2, C1, C2

Ramada Inn Smoky Mountain Resorts & Convention Center, Pigeon Forge, TN

River Terrace Resort Conference Center, 240 River Road, Gatlinburg, TN [MAP]

A2, C1, C2 sessions

Callers: Ray Brendzy, Steve Kopman, Tom Miller

Aug 21–23
2020

Aug 21–23, 2020

Oregon Summer Festival,
Seaside, OR

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Seaside Convention Center, 415 1st Ave, Seaside, OR [MAP]

Aug 22
2020

Aug 22, 2020

Lucky Steppers,
San Jose, CA

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Mike Luna, Rounds: Sandi Kremer

Evening: 7:00-9:30 pm, Squares: Eric Henerlau, Rounds: Sue and Phil Harris

Aug 23–28
2020

Aug 23–28, 2020

Pingvinerna,
C2, Bronc Wise, Ulricehamn, Sweden

Program: C2

Skotteksgarden, Skottek 115, S-523 41 Ulricehamn, Sweden [MAP]

Aug 23–26
2020

Aug 23–26, 2020

Ozark Round Dance Vacation Week 2,
Phase 4-5+, Eureka Springs, AR

Program: Rounds

Best Western Inn of the Ozarks, 207 W. Van Buren (Hwy 62 W), Eureka Springs, AR [MAP]

Cuers: Susie & Gert-Jan Rotscheid and Kristine & Bruce Nelson

Aug 23–27
2020
logo

Aug 23–27, 2020

McCloud Dance Country,
C1, Tim Ploch, McCloud, CA

Program: C1

McCloud Dance Country, 300 Broadway Ave., McCloud, CA [MAP]

Aug 28–30
2020

Aug 28–30, 2020

West Coast A/C Fly-In,
Palm Desert, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B, C4

JW Marriott Resort, 74-855 Country Club Drive, Palm Desert, CA [MAP]

Callers: Vic Ceder, Rob French, Ross Howell, Michael Kellogg, CJ Smith

Aug 28–30
2020

Aug 28–30, 2020

Criss Cross the Windmill,
A-C Fly-In, Palm Desert, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B, C4

JW Marriott Resort and Spa, 74-855 Country Club Drive, Palm Desert, CA [MAP]

Callers: Vic Ceder, Rob French, Ross Howell, Michael Kellogg, CJ Smith

Aug 28–30
2020

Aug 28–30, 2020

Summer Weekend of Rounds,
Brememrton, WA

Program: Rounds

KSDA, 6800 W Belfair Rd, Bremerton, WA

Cuers: Randy and Marie Preskitt, Randy Lewis and Debbie Olson

Aug 28–29
2020

Aug 28–29, 2020

Alabama State Convention,
Oxford, AL

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Oxford Civic Center, 401 McCullars Lane, Oxford, AL [MAP]

Aug 29
2020

Aug 29, 2020

SCVSDA/SCVCA Whing Ding,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

Ohlone Middle School, 850 N. 2nd Street, San Jose, CA [MAP]

Aug 30–Sep 4
2020

Aug 30–Sep 4, 2020

Pingvinerna,
C3A, Bronc Wise, Ulricehamn, Sweden

Program: C3A

Skotteksgarden, Skottek 115, S-523 41 Ulricehamn, Sweden [MAP]

Sep 4–7
2020

Sep 4–7, 2020

Alberta Square and Round Dance Convention,
Edmonton, AB

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Central Lions Recreation Centre, 11113-113 St. NW, Edmonton, AB [MAP]

Sep 4–7
2020

Sep 4–7, 2020

Cherry Ridge,
Plus/Advanced, Betsy Gotta and Bill Harrison, Honesdale, PA

Program: Plus, A2, Rounds

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Rounds: Roy Gotta

Sep 4–6
2020

Sep 4–6, 2020

Wilde Bunch Fly In,
Chase the Chili, Albuquerque, NM

Program: Mainstream, Plus, A1, A2, C1

ASDC, 4915 Hawkins Dr. NE, Albuquerque, NM [MAP]

Our Callers: Vic Ceder, Kris Jensen, Scott Amspoker

Sep 4–6
2020

Sep 4–6, 2020

Mid-Cal Classic,
Plus, A-2, Los Banos, CA

Program: Plus, A2, Rounds

Merced County Fairgrounds, 403 F St, Los Banos, CA [MAP]

Callers: Bob Baier, Kip Garvey, Dan Nordbye

Cuer: Sharon Parker

Sep 5–7
2020

Sep 5–7, 2020

Knothead Jamboree,
West Yellowsone, MT

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Union Pacific Dining Hall, 220 Yellowstone Ave West, West Yellowstone, MT [MAP]

Sep 5–6
2020

Sep 5–6, 2020

Trailblazers,
Barry Clasper, A2-C3A, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd, Westminster, CA

Sep 10–13
2020

Sep 10–13, 2020

Advanced Extravaganza Weekend,
Arkona, ON

Program: A2, Rounds

Rock Glen Family Resort, 8685 Rock Glen Rd., Arkona, ON [MAP]

Sep 10–12
2020

Sep 10–12, 2020

Kentucky Federation Convention,
Somerset, KY

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Center for Rural Development, 2292 South Hwy 27, Someerset, KY [MAP]

Sep 11–13
2020
logo

Sep 11–13, 2020

PACE NorCal,
Levels vary, Anne Uebelacker, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Sep 11
2020

Sep 11, 2020

Phantom Squares,
Caller TBA, A2, Canoga Park, CA

Program: A2, Rounds

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

A2 Dance with Pre-Rounds

Sep 11–13
2020

Sep 11–13, 2020

New Mexico State Round Dance Festival,
Albuquerque, NM

Program: Rounds

ASDC, 4915 Hawkins Dr. NE, Albuquerque, NM 87109 [MAP]

Cuers: George and Pam Hurd, Paul and Linda Robinson

Sep 11–13
2020

Sep 11–13, 2020

The Diamond,
C2, Vic Ceder, Alborg, Denmark

Program: C2

Byplanvejens Skole, Byplanvej 2, 9210 Aalborg, Denmark [MAP]

Sep 12
2020

Sep 12, 2020

Lucky Steppers,
San Jose, CA

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Mike Luna, Rounds: TBA

Evening: 7:00-9:30 pm, Squares: Randy Dibble, Rounds: Sue Harris

Sep 12–13
2020

Sep 12–13, 2020

Importers,
Rob French, Deerfield, IL

Program: C3B, C4

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

Sep 13
2020

Sep 13, 2020

Phantom Squares,
Caller TBA, C1, C2, Canoga Park, CA

Program: C1, C2

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

C1 & C2 Dance

Sep 13–17
2020

Sep 13–17, 2020

Fall Accent on Rounds,
Fontana Dam, NC

Program: Rounds

Fontana Village, 300 Woods Rd, Fontana Dam, NC [MAP]

Cuers: Randy and Marie Preskitt, Curt and Tammy Worlock

Phase III-VI

Sep 17–20
2020

Sep 17–20, 2020

Cherry Ridge,
C1-C2, Ben Rubright, Ken Ritucci, Todd Fellegy, Honesdale, PA

Program: C1, C2

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Sep 18–20
2020
logo

Sep 18–20, 2020

PACE So-Cal,
Sue Curtis, Los Angeles area, CA

Program: C3B, C4

Temple City Women's Hall,9704 Woodruff Ave, Temple City, CA

And other locations ... check their web site for specifics

Sep 18–19
2020

Sep 18–19, 2020

Nebraska State Square & Round Dance Convention,
Hastings, NE

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Adams County Fairgrounds, 947 S Baltimore Ave, Hastings, NE [MAP]

Sep 18–20
2020

Sep 18–20, 2020

Orebro Square Dancers,
C3, Jesper Wilhelmsson, Orebro, Sweden

Program: C3B

Orebro Square Dancers, Radiatorvägen 7, 702 27 Örebro, Sweden [MAP]

Sep 18–20
2020

Sep 18–20, 2020

Limpscomb in Schertz,
A2-C1-C2, Ross Howell, Schertz, TX

Program: A2, C1, C2

Community Center, 3501 Morning Drive, Schertz, TX [MAP]

Sep 18–20
2020

Sep 18–20, 2020

SCVSDA Jubilee,
San Jose, CA

Program: General Dance Program, Mainstream, Plus, A2, C1, C2, Rounds

Hoover Middle School, 1635 Park Avenue, San Jose [MAP]

Sep 19
2020

Sep 19, 2020

Stanford Quads Challenging Plus Hoedown,
Palo Alto, CA

Program: Plus, Rounds

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Caller: Rob French

Sep 25
2020

Sep 25, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Sep 26
2020

Sep 26, 2020

Pollywogs,
C2-C3A, Dayle Hodge, Deerfield, IL

Program: C2, C3A

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

Oct 2–4
2020

Oct 2–4, 2020

Cherry Ridge,
C3A, Ben Rubright and Ett McAtee, Honesdale, PA

Program: C3A

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Oct 2–4
2020

Oct 2–4, 2020

Cherry Ridge,
Plus, Ginny Reaske and Dane Bragg, Honesdale, PA

Program: Plus, Rounds

Cherry Ridge Campsites, 147 Camp Road, Honesdale, PA [MAP]

Oct 2–5
2020

Oct 2–5, 2020

Motiv8's,
October Festival, A2-C3, Stockholm, Sweden

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Oct 2–3
2020

Oct 2–3, 2020

60th CRDA Annual Gala,
Pueblo, CO

Program: Rounds

Occhiato Ballroom, 2200 Bonforte Blvd. Pueblo, CO [MAP]

Cuers: Randy & Marie Preskitt and Bob & Sally Nolen

Oct 2–4
2020

Oct 2–4, 2020

SCVSDA Jubilee,
San Jose, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, C2, C3A, Rounds

Hoover Middle School, 1635 Park Avenue, San Jose, CA [MAP]

37.33207398, -121.92603308

Oct 2–4
2020

Oct 2–4, 2020

Autumn Round A Rama,
George and Pamela Hurd, Dundalk, MD

Program: Rounds

Wise Avenue Firehouse, 214 Wise Avenue, Dundalk, MD [MAP]

Oct 2–3
2020

Oct 2–3, 2020

Make More Magic,
C1, Don Moger, Albany, NY

Program: C1

Russian Orthodox Church, 617 Sand Creek Road, Albany, NY [MAP]

Oct 3–4
2020

Oct 3–4, 2020

Trailblazers,
Darryl Lipscomb, A2-C3A, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd, Westminster, CA

Oct 3–4
2020

Oct 3–4, 2020

17th Biennial South Australian Round Dance Festival,
Blackwood, SA, Australia

Program: Rounds

Blackwood Memorial Hall, 21 Coromandel Parade, Blackwood, SA, Australia [MAP]

Phase 2-6

Oct 9–11
2020

Oct 9–11, 2020

The Great Chicago Crossfire,
Sandie Bryant, Vic Ceder, Chicago, IL

Program: Mainstream, Plus, A1, A2, C1, C2, C3A, C3B

Ebenezer Lutheran Church Social Hall, 1640 W. Foster Ave, Chicago, IL [MAP]

Oct 9–11
2020
logo

Oct 9–11, 2020

PACE NorCal,
Levels vary, TBA, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Oct 9
2020

Oct 9, 2020

Phantom Squares,
Caller TBA, A2, Canoga Park, CA

Program: A2, Rounds

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

A2 Dance with Pre-Rounds

Oct 9–113
2020

Oct 9–113, 2020

Cen-Tex Round Dance Festival,
TJ and Bruce Chadd, La Grange, TX

Program: Rounds

Randolph Recreation Center, 653 E. Pearl St., La Grange, TX [MAP]

Oct 10
2020

Oct 10, 2020

Sage Stompers 64th Anniversary Dance and Dinner,
Seaside, CA

Program: Plus, Rounds

Oldemeyer Center, 986 Hilby Avenue, Seaside, CA [MAP]

Oct 10–11
2020

Oct 10–11, 2020

Sundsvalls New Wave,
Thomas Bernhed, Granloholm, Sweden

Program: A1, A2, C1

Neighborhood Room, Halmstadsvagen 15, Sundsvall, Sweden [MAP]

Oct 10
2020

Oct 10, 2020

Sage Stompers,
Seaside, CA

Program: Plus

Oldemeyer Center, 986 Hilby Avenue, Seaside, CA [MAP]

Oct 11
2020

Oct 11, 2020

Phantom Squares,
Caller TBA, C1, C2, Canoga Park, CA

Program: C1, C2

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

C1 & C2 Dance

Oct 15–17
2020

Oct 15–17, 2020

Texas Advanced and Challenge Convention,
Paris, TX

Program: A2, C1, C2, C3A

Love Civic Center, 2025 S. Collegiate Dr., Paris, TX [MAP]

Callers: Vic Ceder, Ross Howell, Darryl Lipscomb, Tim Ploch, Bronc Wise

Oct 16–18
2020
logo

Oct 16–18, 2020

PACE So-Cal,
CJ Smith, Los Angeles area, CA

Program: C2, C3A, C3B, C4

Temple City Women's Hall,9704 Woodruff Ave, Temple City, CA

And other locations ... check their web site for specifics

Oct 16
2020

Oct 16, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Oct 16–18
2020

Oct 16–18, 2020

Autumn Spectacular,
Phase 4-6, George and Pam Hurd, Woodburn, OR

Program: Rounds

Heritage Elementary School, 440 Parr Road, Woodburn, OR [MAP]

Oct 16–18
2020

Oct 16–18, 2020

Orebro Square Dancers,
C3, Jesper Wilhelmsson, Orebro, Sweden

Program: C3B

Orebro Square Dancers, Radiatorvägen 7, 702 27 Örebro, Sweden [MAP]

Oct 16–18
2020

Oct 16–18, 2020

61th Annual Missouri State Festival,
Sedalia, MO

Program: Mainstream, Plus, Rounds

Missouri State Fairgrounds, 2503 W 16th St, SSedalia, MO [MAP]

Oct 17
2020

Oct 17, 2020

Pollywogs,
C2-C3A, Michael Maltenfort, Deerfield, IL

Program: C2, C3A

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

Oct 23–24
2020

Oct 23–24, 2020

Fall Magic,
A2-C1, Don Moger, Peterborough, ON

Program: A2, C1

Westdale United Church, 1509 Sherbrooke St., Peterborough, ON [MAP]

Oct 24–29
2020

Oct 24–29, 2020

Colossal Week - Fall,
Curt and Tammy Worlock, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

Phase IV-V-VI

Oct 30–Nov 1
2020

Oct 30–Nov 1, 2020

Roskilde Squares,
C1-C3A, Roskilde, Denmark

Program: C1, C2, C3A

Club House, Praestemarksvaenge 10F, 4000 Roskilde, Denmark [MAP]

Oct 31
2020

Oct 31, 2020

El Camino Reelers Halloween Dance,
Mainstream, Plus, A-2, Palo Alto, CA

Program: Mainstream, Plus

St. Andrews United Methodist Church, 4111 Alma Street, Palo Alto, CA [MAP]

Nov 6–8
2020
logo

Nov 6–8, 2020

Cook's Barn,
David Heffron, C2, C3A, C3B, Orangevale, CA

Program: A2, C2, C3A

Cook's Barn, 9054 Eden Oaks Ave, Orangevale, CA [MAP]

Nov 6–8
2020

Nov 6–8, 2020

Gothenburg C3B,
Thomas Berhned and Mats Bjorkman, Kungalv, Sweden

Program: C3B

Nordiska Folkhogskolan, Olof Palmes vag 1A, 442 31 Kungalv, Sweden [MAP]

Nov 6–8
2020

Nov 6–8, 2020

Saskatchewan Federation Weekend,
Yorkton, SK

Program: Mainstream, Plus, Rounds

St. Mary's Cultural Centre, 240 Wellington Ave., Yorkton, SK [MAP]

Nov 7
2020

Nov 7, 2020

Farmers and Farmerettes 59th Anniversary Hoedown,
Newark, CA

Program: Plus, Rounds

Newark Pavillion, 6430 Thornton, Newark, CA [MAP]

Caller: Rick Hampton

Cuer: Bob Ensten

Nov 7–8
2020

Nov 7–8, 2020

Trailblazers,
Bronc Wise, A2-C3A, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd, Westminster, CA

Nov 13–15
2020
logo

Nov 13–15, 2020

PACE NorCal,
Levels vary, Ett McAtee, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Nov 14–15
2020

Nov 14–15, 2020

Motiv8's Jesper Wilhelmsson,
C1-C3, Stockholm, Sweden

Program: C1, C2, C3A, C3B

Fruangsgarden, Gamla Sodertaljevagen 5, Fruangen, Sweden [MAP]

Nov 14
2020

Nov 14, 2020

Pollywogs,
C2-C3A, Joe Uebelacker, Deerfield, IL

Program: C2, C3A

Jewett Park Community Center, 836 Jewett Park Drive, Deerfield, IL [MAP]

Nov 15
2020

Nov 15, 2020

Phantom Squares,
Caller TBA, C1, C2, Canoga Park, CA

Program: C1, C2

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

C1 & C2 Dance

Nov 20
2020

Nov 20, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Nov 20–22
2020

Nov 20–22, 2020

Fall Fling by the Sea,
Phase 3-4, Garibaldi, OR

Program: Rounds

Above City Hall, 6th at Acacia, Garibaldi, OR [MAP]

Cuers: Randy and Marie Preskitt, Randy Lewis and Debbie Olson

Nov 20–22
2020

Nov 20–22, 2020

Pingvinerna,
November Dance, C1-C3A, David Tesar, Floda, Sweden

Program: C1, C2, C3A

Floda Lada, Floda alle 4, Floda, Sweden [MAP]

Nov 21
2020

Nov 21, 2020

Road Runners Hoedown,
San Mateo, CA

Program: Plus, Rounds

Beresford Recreation Center, 2720 Alameda de las Pulgas, San Mateo, CA [MAP]

Nov 23–25
2020

Nov 23–25, 2020

Harvest Holiday Pre Festival,
Phase 4-5, Curt and Tammy Worlock, Fort Worth, TX

Program: Rounds

Swingtime Center, 5100 SE Loop 820, Fort Worth, TX [MAP]

Nov 27–29
2020

Nov 27–29, 2020

Harvest Holiday Festival,
Phase 4-6, Curt and Tammy Worlock, Dallas, TX

Program: Rounds

Dallas Sokol Ballroom at Sokol Athletic Center, 7448 Greenville Avenue, Dallas, TX [MAP]

Nov 27–29
2020
logo

Nov 27–29, 2020

PACE Extravaganza,
C-1, C-2, C-3A, C-3B, C-4, Visalia, CA

Program: C1, C2, C3A, C3B, C4

Marriott at the Convention Center, 300 S Court St, Visalia, CA [MAP]

Nov 27–29
2020

Nov 27–29, 2020

Pear Steppers Fall Frolic,
A-2, Hollister, CA

Program: A2, Rounds

Casa De Fruta, 10031 Pacheco Pass Highway, Hollister, CA [MAP]

Caller: Johnny Preston

Cuer: Mary Ann Callahan

Dec 5–6
2020

Dec 5–6, 2020

Trailblazers,
Sandie Bryant, A2-C3A, Westminster, CA

Program: A2, C1, C2, C3A

Mel's Dance Center, 5946 Westminster Blvd, Westminster, CA

Dec 5
2020
logo

Dec 5, 2020

PACE NorCal,
C1, Local Callers, Palo Alto, CA

Program: C1

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Dec 10
2020

Dec 10, 2020

Lucky Steppers Salvation Army Toy Dance,
La Selva Beach, CA

Program: Mainstream, Plus, Rounds

La Selva Beach Club House, 314 Estrella Avenue, La Selva Beach, CA [MAP]

Caller: Mike Luna and guests; Cuer: Sue Harris

Dec 11–13
2020

Dec 11–13, 2020

SD-Extended,
C1, C2, Herrenalb, Germany

Program: C1, C2

Ev. Akademie Baden, Dobler Str. 51, 76332 Bad Herrenalb, Germany [MAP]

Dec 11
2020

Dec 11, 2020

Advanced Squares of Fremont,
A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Dec 11
2020

Dec 11, 2020

Phantom Squares,
Vic Ceder, A2, Canoga Park, CA

Program: A2, Rounds

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

A2 Dance with Pre-Rounds

Dec 13
2020

Dec 13, 2020

Phantom Squares,
Vic Ceder, C1, C2, Canoga Park, CA

Program: C1, C2

Canoga Park Women's Club, 7401 Jordan Avenue, Canoga Park, CA [MAP]

C1 & C2 Dance

Dec 16
2020

Dec 16, 2020

Oaktown 8s Children's Hospital Toy Dance,
Mainstream, Plus, Oakland, CA

Program: Mainstream, Plus

Lake Merritt Dance Center, 200 Grand Avenue, Oakland, CA [MAP]

Caller: Mike Luna

Dec 27–2021 Jan 1
2020

Dec 27–2021 Jan 1, 2020

Percolators,
Celebration Dance, Plon, Germany

Program: C1, C2, C3A, C3B

Callers: Anne Uebelacker, Michael Kellogg, Thomas Bernhed, Todd Fellegy

Dec 29–31
2020

Dec 29–31, 2020

New Year's Weekend,
Curt and Tammy Worlock, Plant City, FL

Program: Rounds

Stardust Dance Center, 3613 Citrus Tree Court, Plant City, FL [MAP]

Phase IV-V-VI

Dec 31
2020

Dec 31, 2020

Rockin' Jokers Glass Slipper Ball,
Scot Byars, Sue Harris, Sunnyvale, CA

Program: Plus, Rounds

Sunnyvale Presbyterian Church, 728 West Fremont Ave., Sunnyvale, CA [MAP]

2021

Jan 2
2021

Jan 2, 2021

SCVSDA Running Bear Dance,
Palo Alto, CA

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, Rounds

St. Andrews United Methodist Church, 4111 Alma Street, Palo Alto, CA [MAP]

Jan 8–10
2021
logo

Jan 8–10, 2021

PACE NorCal,
Levels vary, Ben Rubright?, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Jan 19–31
2021

Jan 19–31, 2021

Orebro Square Dancers,
C3, Jesper Wilhelmsson, Orebro, Sweden

Program: C3B

Orebro Square Dancers, Radiatorvägen 7, 702 27 Örebro, Sweden [MAP]

Jan 22–24
2021

Jan 22–24, 2021

Ostrava Square Dance Club Mining Dance,
Basic thru C2, Ostrava-Dubina, Czechia

Program: Newer Dancer, Mainstream, Plus, A2, C1, C2, Rounds

Základní škola, Frantiska Formana 268/45, Ostrava, Czechia [MAP]

Jan 22
2021

Jan 22, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Vic Ceder, A2, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Jan 23
2021

Jan 23, 2021

Lucky Steppers,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Mike Luna

Evening: 7:00-9:30 pm, Squares: Vic Ceder; Rounds: Sue Harris

Feb 5–8
2021

Feb 5–8, 2021

Motiv8's,
February Festival, A2-C3, Stockholm, Sweden

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Feb 6
2021

Feb 6, 2021

Rockin' Jokers Circus Circus,
Saratoga, CA

Program: Plus, Rounds

St. Archangel Michael Church, 18870 Allendale Avenue, Saratoga, CA [MAP]

Feb 12–14
2021
logo

Feb 12–14, 2021

PACE NorCal,
Levels vary, Vic Ceder?, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Feb 25
2021

Feb 25, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Jet Roberts, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Mar 12–14
2021
logo

Mar 12–14, 2021

PACE NorCal,
Levels vary, Todd Fellegy?, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Mar 19
2021

Mar 19, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Don Wood, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Mar 19–21
2021

Mar 19–21, 2021

USDA 55th Bakersfield Fiesta,
Bakersfield, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Kern County Fairgrounds, 1142 South P Street, Bakersfield, CA [MAP]

Mar 26–28
2021

Mar 26–28, 2021

Orebro Square Dancers,
C3, Jesper Wilhelmsson, Orebro, Sweden

Program: C3B

Orebro Square Dancers, Radiatorvägen 7, 702 27 Örebro, Sweden [MAP]

Apr 9–11
2021
logo

Apr 9–11, 2021

PACE NorCal,
Levels vary, TBA, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Apr 16–18
2021

Apr 16–18, 2021

ACR,
Bronc Wise, C2, Obertrubach, Germany

Program: C2

Arbeitnehmerbildungs und Begegnungszentrum, Pfarrer-Grieb-Weg 26, 91286 Obertrubach [MAP]

Apr 23
2021

Apr 23, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Kurt Gollhardt and Mike Luna, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Apr 24
2021

Apr 24, 2021

Lucky Steppers,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Mike Luna

Evening: 7:00-9:30 pm, Squares: Johnny Preston; Rounds: Sue Harris

Apr 30–May 2
2021
logo

Apr 30–May 2, 2021

PACE NorCal,
Levels vary, Barry Clasper, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

May 21
2021

May 21, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Eric Henerlau, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

May 28–30
2021

May 28–30, 2021

NCSDA 68th Annual Golden State Round Up,
Lodi, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Grape Festival Event Center, 413 E. Lockford Street, Lodi, CA [MAP]

Jun 3–6
2021

Jun 3–6, 2021

ACR,
 Jesper Wilhelmsson, C1-C2, Obertrubach, Germany

Program: C1, C2

Arbeitnehmerbildungs und Begegnungszentrum, Pfarrer-Grieb-Weg 26, 91286 Obertrubach [MAP]

Jun 5
2021

Jun 5, 2021

Ice Cream Fling Thing,
Bows and Beaus, San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

John Muir Middle School, 1260 Branham Lane, San Jose [MAP]

Jun 5
2021

Jun 5, 2021

Bows and Beaus Ice Cream Fling Thing,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

John Muir Middle School, 1260 Branham Lane, San Jose, CA [MAP]

Jun 11–13
2021
logo

Jun 11–13, 2021

PACE NorCal,
Levels vary, Sandie Bryant, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Jun 19
2021

Jun 19, 2021

Lucky Steppers Slab Dance,
Ben Lomond, CA

Program: Mainstream, Plus

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Mike Luna, Rounds: TBA

Evening: 7:00-9:30 pm, Squares: Mike Sikorsky, Rounds: Sue Harris

Jun 19
2021

Jun 19, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Mike Sikorsky, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Jun 24–28
2021

Jun 24–28, 2021

Australian National Convention,
Darwin City, NT, Australia

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Darwin Convention Centre, 10 Stokes Hill Rd, Darwin City, NT, Australia [MAP]

Jun 27–30
2021

Jun 27–30, 2021

National Square Dance Convention,
Jackson, MS

Program: Mainstream, Plus, A2, Rounds

Jackson Convention Complex, 105 E Pascagoula St, Jackson, MS [MAP]

Jul 9–11
2021
logo

Jul 9–11, 2021

PACE NorCal,
Levels vary, TBA, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Jul 17–25
2021

Jul 17–25, 2021

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, 9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

Jul 23
2021

Jul 23, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Romney Tannehill, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Jul 24
2021

Jul 24, 2021

Lucky Steppers Slab Dance,
Romney Tannehill, Ben Lomond, CA

Program: Mainstream, Plus

The Slab, 9525 Mill Street, Ben Lomond, CA [MAP]

Rounds: Sue and Phil Harris

Aug 7–12
2021

Aug 7–12, 2021

Round A Rama Institute,
West Lafayette, IN

Program: Rounds

Purdue Memorial Union, 101 N Grant St, West Lafayette, IN [MAP]

Cuers: Curt and Tammy Worlock, Randy and Marie Preskitt, Tom Hicks

Aug 7–12
2021

Aug 7–12, 2021

Round A Rama Institute,
West Lafayette, IN

Program: Rounds

Purdue Memorial Union, 101 N Grant St, West Lafayette, IN [MAP]

Cuers: Curt and Tammy Worlock, Tom Hicks, Randy and Marie Preskitt

Aug 13
2021

Aug 13, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Joe Saltel, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Aug 14
2021

Aug 14, 2021

Lucky Steppers Slab Dance,
Ben Lomond, CA

Program: Mainstream, Plus

The Slab, 9525 Mill Street, Ben Lomond, CA [MAP]

Aug 28
2021

Aug 28, 2021

Lucky Steppers Slab Dance,
Ben Lomond, CA

Program: Mainstream, Plus

The Slab, 9525 Mill Street, Ben Lomond, CA [MAP]

Sep 10–12
2021
logo

Sep 10–12, 2021

PACE NorCal,
Levels vary, Anne Uebelacker?, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Sep 10
2021

Sep 10, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Randy Dibble, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Sep 11
2021

Sep 11, 2021

Lucky Steppers,
San Jose, CA

Program: Mainstream, Plus

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Mike Luna, Rounds: TBA

Evening: 7:00-9:30 pm, Squares: Randy Dibble, Rounds: Sue Harris

Oct 1–4
2021

Oct 1–4, 2021

Motiv8's,
October Festival, A2-C3, Stockholm, Sweden

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Oct 8–10
2021
logo

Oct 8–10, 2021

PACE NorCal,
Levels vary, TBA, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Oct 8–10
2021

Oct 8–10, 2021

ACR,
Tomas Hedberg, A2, Obertrubach, Germany

Program: A2

Arbeitnehmerbildungs und Begegnungszentrum, Pfarrer-Grieb-Weg 26, 91286 Obertrubach [MAP]

Oct 15
2021

Oct 15, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Vic Kaaria and Mike Luna, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Oct 29–31
2021

Oct 29–31, 2021

Roskilde Squares,
C1-C3A, Roskilde, Denmark

Program: C1, C2, C3A

Club House, Praestemarksvaenge 10F, 4000 Roskilde, Denmark [MAP]

Nov 12–14
2021
logo

Nov 12–14, 2021

PACE NorCal,
Levels vary, Ett McAtee, Palo Alto, CA

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Nov 19
2021

Nov 19, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Jet Roberts, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Nov 26–28
2021
logo

Nov 26–28, 2021

PACE Extravaganza,
C-1, C-2, C-3A, C-3B, C-4, Visalia, CA

Program: C1, C2, C3A, C3B, C4

Marriott at the Convention Center, 300 S Court St, Visalia, CA [MAP]

Dec 4
2021
logo

Dec 4, 2021

PACE NorCal,
C1, Local Callers, Palo Alto, CA

Program: C1

St. Andrews Methodist Church, 4111 Alma St., Palo Alto, CA [MAP]

Locations vary, also Redwood City, Vallejo, Concord, and others

Dec 8
2021

Dec 8, 2021

Oaktown 8s Oakland Children Hospital Toy Dance,
Mainstream, Plus, Oakland, CA

Program: Mainstream, Plus

Lake Merritt Dance Center, 200 Grand Avenue, Oakland, CA [MAP]

Dec 9
2021

Dec 9, 2021

Lucky Steppers Salvation Army Toy Dance,
La Selva Beach, CA

Program: Mainstream, Plus, Rounds

La Selva Beach Club House, 314 Estrella Avenue, La Selva Beach, CA [MAP]

Caller: Mike Luna and guests; Cuer: Sue Harris

Dec 10
2021

Dec 10, 2021

Advanced Squares of Fremont,
Bob Baier, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Dec 31
2021

Dec 31, 2021

Rockin' Jokers Glass Slipper Ball,
Sunnyvale, CA

Program: Plus, Rounds

Sunnyvale Presbyterian Church, 728 West Fremont Ave., Sunnyvale, CA [MAP]

2022

Jan 22
2022

Jan 22, 2022

Lucky Steppers,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Mike Luna

Evening: 7:00-9:30 pm, Squares: Vic Ceder; Rounds: Sue Harris

Jan 28
2022

Jan 28, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Vic Ceder, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Janet and Terry Passarino

Feb 4–7
2022

Feb 4–7, 2022

Motiv8's,
February Festival, A2-C3, Stockholm, Sweden

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Feb 25
2022

Feb 25, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Doug Davis, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Feb 26
2022

Feb 26, 2022

Lucky Steppers,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Mike Luna

Evening: 7:00-9:30 pm, Squares: Doug Davis; Rounds: Sue Harris

Mar 18–20
2022

Mar 18–20, 2022

USDA 56th Bakersfield Fiesta,
Bakersfield, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Kern County Fairgrounds, 1142 South P Street, Bakersfield, CA [MAP]

Mar 25
2022

Mar 25, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Eric Henerlau, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Apr 22
2022

Apr 22, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Johnny Preston, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Apr 23
2022

Apr 23, 2022

Lucky Steppers Afternoon Hoedown,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Johnny Preston, Mike Luna

Apr 23
2022

Apr 23, 2022

Rockin' Jokers Circus Circus,
Saratoga, CA

Program: Plus, Rounds

St. Archangel Michael Church, 18870 Allendale Avenue, Saratoga, CA [MAP]

May 20
2022

May 20, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Rob French, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Mary Ann Callahan

May 27–29
2022

May 27–29, 2022

NCSDA 69th Annual Golden State Round Up,
Lodi, CA

Program: Mainstream, Plus, A2, C1, Rounds

Grape Festival Event Center, 413 E. Lockford Street, Lodi, CA [MAP]

Jun 17
2022

Jun 17, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Mike Sikorsky, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Jun 22–25
2022

Jun 22–25, 2022

National Square Dance Convention,
Evansville, IN

Program: Mainstream, Plus, A2, C1

The Ford Center, 715 Locust St, Evansville, IN 47708 [MAP]

Jul 16–24
2022

Jul 16–24, 2022

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, 9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

Jul 22
2022

Jul 22, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Romney Tannehill, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Aug 6–11
2022

Aug 6–11, 2022

Round A Rama Institute,
West Lafayette, IN

Program: Rounds

Purdue Memorial Union, 101 N Grant St, West Lafayette, IN [MAP]

Cuers: Curt and Tammy Worlock, George and Pam Hurd

Aug 12
2022

Aug 12, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Joe Saltel, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Janet and Terry Passarino

Sep 9
2022

Sep 9, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Randy Dibble, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Oct 7–10
2022

Oct 7–10, 2022

Motiv8's,
October Festival, A2-C3, Stockholm, Sweden

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Oct 14
2022

Oct 14, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Don Wood, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Oct 28–30
2022

Oct 28–30, 2022

Roskilde Squares,
C1-C3A, Roskilde, Denmark

Program: C1, C2, C3A

Club House, Praestemarksvaenge 10F, 4000 Roskilde, Denmark [MAP]

Nov 18
2022

Nov 18, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Mike Luna and Kurt Gollhardt, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Anniversary celebration

Dec 9
2022

Dec 9, 2022

Advanced Squares of Fremont,
Bob Baier, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

2023

Jan 27
2023

Jan 27, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Vic Ceder, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Jan 27
2023

Jan 27, 2023

Lucky Steppers,
San Jose, CA

Program: Plus, Rounds

Calvary Methodist Church, 729 Morse Street, San Jose, CA [MAP]

Afternoon: 1:30-5:00 pm, Squares: Mike Luna

Evening: 7:00-9:30 pm, Squares: Vic Ceder; Rounds: Sue Harris

Feb 3–6
2023

Feb 3–6, 2023

Motiv8's,
February Festival, A2-C3, Stockholm, Sweden

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Feb 24
2023

Feb 24, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Eric Henerlau, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Mar 24
2023

Mar 24, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Caller TBA, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Apr 28
2023

Apr 28, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Rich Reel and Mike Luna, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

May 19
2023

May 19, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Scot Byars, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Erin Byars

Jun 16
2023

Jun 16, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Mike Sikorsky, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Jun 21–24
2023

Jun 21–24, 2023

National Square Dance Convention,
Mobile, AL

Program: Mainstream, Plus, A2, C1

Arthur R. Outlaw Mobile Convention Center, 1 S Water St, Mobile, AL [MAP]

Jul 15–23
2023

Jul 15–23, 2023

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, 9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

Jul 21
2023

Jul 21, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Romney Tannehill, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Aug 11
2023

Aug 11, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Joe Saltel, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Sep 8
2023

Sep 8, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Randy Dibble, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Oct 6–9
2023

Oct 6–9, 2023

Motiv8's,
October Festival, A2-C3, Stockholm, Sweden

Program: A2, C1, C2, C3A, C3B

Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, 129 55 Fruängen, Sweden [MAP]

Oct 20
2023

Oct 20, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Don Wood, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Nov 17
2023

Nov 17, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Rob French, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Anniversary celebration

Dec 8
2023

Dec 8, 2023

Advanced Squares of Fremont,
Bob Baier, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

2024

Jan 26
2024

Jan 26, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Vic Ceder, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Feb 23
2024

Feb 23, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Eric Henerlau, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Mar 22
2024

Mar 22, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Caller TBA, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Apr 26
2024

Apr 26, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Caller TBA, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

May 17
2024

May 17, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Caller TBA, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Jun 21
2024

Jun 21, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Mike Sikorsky, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Jul 13–21
2024

Jul 13–21, 2024

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, 9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

Jul 26
2024

Jul 26, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Romney Tannehill, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Aug 9
2024

Aug 9, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Joe Saltel, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Sep 13
2024

Sep 13, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Randy Dibble, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

Oct 18
2024

Oct 18, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Caller TBA, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Nov 15
2024

Nov 15, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Mike Luna and Kurt Gollhardt, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Dan and Allison Drumheller

Anniversary celebration

Dec 13
2024

Dec 13, 2024

Advanced Squares of Fremont,
Bob Baier, Fremont, CA

Program: A2

Warm Springs Community Center, 47300 Fernald Street, Fremont CA [MAP]

Rounds by Sue and Phil Harris

2025

Jul 12–10
2025

Jul 12–10, 2025

Penguins,
Summer Dance, Tranum, Denmark

Program: C1, C2, C3A, C3B

Tranum Strand, Strandvejen 83, 9460 Brovst, Denmark [MAP]

Callers: Ross Howell, Vic Ceder

Cue SheetsChallenge DefinitionsClubsDancesLinksMoreAboutHome